[TYLKO U NAS] Prof. Ryba: Europa Środkowa staje się coraz większym partnerem dla USA. Musimy to wykorzystać

Mamy konflikt handlowy unijno-amerykański, jest konflikt amerykańsko-chiński. Europa Środkowa, próbująca wybić się na pewną podmiotowość, staje się coraz większym partnerem dla USA i w tym względzie należy to maksymalnie wykorzystać – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba. Politolog odniósł się do trwającego szczytu Trójmorza oraz wtorkowej wizyty prezydenta A. Dudy w USA.

 Inicjatywa Trójmorza ma wielki potencjał w kwestii m.in. zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego czy redukcji barier w handlu – napisał prezydent USA Donald Trump w specjalnym przesłaniu na Forum Biznesu. Forum to jest zorganizowane z okazji szczytu Trójmorza w Bukareszcie. W przesłaniu Donald Trump wskazał, że nowa infrastruktura energetyczna ma kluczowe znaczenie dla wspierania pogłębionej integracji gospodarczej, otwierania dostępu do nowych rynków i dywersyfikacji źródeł energii w regionie.

Politolog prof. Mieczysław Ryba ocenił, że trzeba przede wszystkim mówić o pewnych przestrzeniach wspólnych interesów. Amerykanie chcą sprzedawać sojusznikom gaz z łupków, natomiast na Starym Kontynencie ukształtował się układ niemiecko–rosyjski, którego wynikiem jest projekt Nord Stream 2.

– Donald Trump jednoznacznie wspiera projekt Trójmorza, bo z jednej strony, ma on swoje znaczenie geopolityczne i militarne, jeśli mówimy o relacji do Rosji, ale z drugiej strony, ma też potężne znaczenie energetyczno-gospodarcze. Z gazoportu ze Świnoujścia może pójść gazociąg na Południe i dawać to bezpieczeństwo energetyczne krajom środkowoeuropejskim. Trzeba widzieć, że „wielcy” się zmagają w świecie. Mamy konflikt handlowy unijno-amerykański, czyli w istocie niemiecko-amerykański, jest konflikt amerykańsko-chiński. I Europa Środkowa, próbująca wybić się na pewną podmiotowość, staje się coraz większym partnerem dla USA, i w tym względzie należy to maksymalnie wykorzystać – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Tegoroczny trzeci szczyt Trójmorza odbywa się w poniedziałek i we wtorek w Bukareszcie. Inicjatywa Trójmorza zawiązała się w 2015 r. W skład projektu wchodzi 12 państw członkowskich Unii Europejskiej położonych między Morzem Bałtyckim, Morzem Adriatyckim i Morzem Czarnym: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Więcej o trwającym szczycie Trójmorza można przeczytać [tutaj].

RIRM

drukuj