fot. PAP/Piotr Polak

[TYLKO U NAS] Prof. R. Szeremietiew: Istnieje potrzeba rozwijania programu armatohaubic. Zakup sprzętu z Korei Południowej jest uzupełnieniem potrzeb Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej wzmacnia potencjał polskiej armii. Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, zatwierdził umowy na dostawę czołgów K2, armatohaubic K9 i samolotów FA-50, które mają trafić do Polski z Korei Południowej. „Istnieje potrzeba rozwijania programu armatohaubic. Zakup tego sprzętu z Korei Południowej jest uzupełnieniem potrzeb Polski” – powiedział prof. Romuald Szeremietiew, były wiceminister obrony narodowej, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy na dostawę sprzętu wojskowego z Korei Południowej do Polski. Dostawy rozpoczną się już w 2022 roku. Prof. Romuald Szeremietiew ocenił, że polska armia musi dysponować odpowiednimi umiejętnościami, aby obsługiwać zakupiony sprzęt. [czytaj więcej]

– Czasem pojawiają się takie sytuacje, że sprzęt należy zakupić za granicą. Trzeba wówczas rozważyć, czy można taki sprzęt kupić oraz warunki jego zakupu. Należy wziąć także pod uwagę, czy zakupiony sprzęt będzie w Polsce produkowany albo modernizowany. Na pewno muszą być zdolności, aby ten sprzęt naprawić i obsługiwać, ponieważ broń jest niewiele warta, jeśli kraj nie ma wystarczających umiejętności do jej obsługi. Jest to nie tylko kwestia amunicji, ale także części i wielu innych czynników – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Były wiceminister obrony narodowej zaznaczył, że modernizacja polskiej armii wynika z wieloletniego zaniedbania sprzętu pancernego.

– Moim zdaniem, może to być sposób na naprawę zaniedbania naszego sprzętu pancernego. Mam na myśli wojska pancerne i zmechanizowane (czołgi i bojowe wozy piechoty). Istnieje potrzeba rozwijania programu armatohaubic. Zakup tego sprzętu z Korei Południowej jest uzupełnieniem potrzeb Polski – akcentował prof. Romuald Szeremietiew.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1552249029039374336

Gość Radia Maryja wskazał, że o wyposażenie armii należało zadbać znacznie wcześniej.

– Rząd Zjednoczonej Prawicy, w tym przypadku minister Mariusz Błaszczak, stara się nadrobić zaniedbania, które pojawiły się na przestrzeni lat. (…) Czy mamy dość czasu, bo sprzęt nie pojawi się z dnia na dzień, czeka nas dużo wysiłku, a zagrożenie narasta za wschodnią granicą? Gdyby o te sprawy zadbano wcześniej, kiedy budowaliśmy nasze siły zbrojne jako państwo członkowskie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO), to nie musielibyśmy dziś tak gorączkowo działać w tym zakresie – mówił były wiceminister obrony narodowej.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1552211158421184513

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Romualda Szeremietiewa można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj