[TYLKO U NAS] Prof. Pawłowicz: Orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE nie będzie wiązało Polski

Trwa wyścig i polowanie na Polskę w instytucjach unijnych – powiedziała poseł prof. Krystyna Pawłowicz w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpoczął rozpatrywanie wniosku polskiego Sądu Najwyższego. Sędziowie wystosowali na początku sierpnia pięć pytań prejudycjalnych do unijnego trybunału. Jednocześnie SN zawiesił stosowanie trzech artykułów ustawy o SN określających zasady przechodzenia sędziów tego sądu w stan spoczynku.

Polskie władze liczą że unijny trybunał zachowa się racjonalnie w tej sprawie i nie dojdzie do konfrontacji z Polską.

Poseł PiS-u Krystyna Pawłowicz zauważa, że trybunał postępuje wbrew prawu. Sprawy dot. wymiaru sprawiedliwości nie należą w kompetencji organów unijnych – zaznacza.

– Będzie to orzeczenie, które Polski nie będzie wiązało, nie ma po prostu podstawy prawnej. To potwierdza tylko opinię, że Trybunał ściga się, chodzi tu coraz wyraźniej o względy polityczne, o osaczanie polski – tym razem już kolejny raz przez europejski trybunał. Ale damy radę, w żadnym razie nie będzie to dla nas wiążące. Dziś w Polsce znajduje się tą sprawą trybunał polski, Trybunał Konstytucyjny, do którego minister sprawiedliwości złożył wniosek, czy przepis, w oparciu o który sędziowie SN we własnej sprawie zawiesili ustawę, jest zgodny z konstytucją. To jest wyścig i my na pewno temu szantażowi się nie poddamy – zaznacza prof. Krystyna Pawłowicz. 

Przedstawiciele rządu jak i politycy nie wykluczają, że Polska może zignorować orzeczenie TS UE. [czytaj więcej

Reformę wymiaru sprawiedliwości próbują zablokować także w kraju tzw. Obywatele RP. Kilkunastoosobowa grupa zablokowała rano wejście do sali obrad Krajowej Rady Sądownictwa. Tym samym opóźnione zostało rozpoczęcie obrad Rady, podczas których KRS ma wyłonić kandydatów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl