[TYLKO U NAS] Prof. P. Skrzydlewski: Ci, którzy znają pobieżnie dzieje Rosji, wiedzą, że państwowość ta, jak i tworzona w jej ramach społeczność, wielce różni się od tego, co odnajdziemy w świecie Zachodu

Nie ma dziś w Polsce nikogo, kto nie myślałby o wojnie za naszą wschodnią granicą. Nie wiemy, co przyniesie nam i naszym rodzinom. Nie wiemy, jak i kiedy się skończy. Możemy jednak snuć pewne przypuszczenia, mając w pamięci to, kto ją wywołał. A wywołał ją władca Rosji – Władimir Putin. Ci, którzy znają pobieżnie dzieje Rosji, wiedzą, że państwowość ta, jak i tworzona w jej ramach społeczność wielce różni się od tego, co odnajdziemy w świecie Zachodu – powiedział prof. Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej, filozof, w felietonie z cyklu „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

Władimir Putin rozpoczął w czwartek rano inwazję przeciwko Ukrainie. [czytaj więcej]  

– Nie ma dziś w Polsce nikogo, kto nie myślałby o wojnie za naszą wschodnią granicą. Nie wiemy, co przyniesie nam i naszym rodzinom. Nie wiemy, jak i kiedy się skończy. Możemy jednak snuć pewne przypuszczenia, mając w pamięci to, kto ją wywołał. A wywołał ją władca Rosji – Władimir Putin. Ci, którzy znają pobieżnie dzieje Rosji, wiedzą, że państwowość ta, jak i tworzona w jej ramach społeczność wielce różni się od tego, co odnajdziemy w świecie Zachodu – zwrócił uwagę filozof.

Prof. Paweł Skrzydlewski w swojej wypowiedzi przytoczył postać Feliksa Konecznego, który ocenił, że Rosja zdominowana jest przez cywilizację turańską. [czytaj więcej] 

– Co tak naprawdę reprezentuje sobą Rosja? Czy jest to tylko państwowość prowadzona przez szaleńca o imperialnych zakusach, czy też kraj, który od wieków idzie własną i właściwą dla siebie drogą i formą działania? Możemy odpowiedzieć na te pytania dość prosto: (…) Rosja jest w swojej państwowości i duchowości zdominowana przez cywilizację turańską, jak ocenił Feliks Koneczny. Cywilizacja ta jest cywilizacją azjatycką, pewną kulturą mongolską powstałą na stepach Azji, w której silny i bezwzględny władca prowadzi wszystkich do działań agresywnych i wojennych. (…) Jako nieomylne bóstwo jest on także wojownikiem, który prowadzi swoich ludzi do podbojów, bo są jedynym sposobem pomnażania tego, co stanowi jego majątek. Nikt nie może mu się sprzeciwiać – wskazał felietonista.

– Co ważne, turański władca nie może dostrzec źródła i przyczyny swej nędzy, jaką jest bezgraniczna miłość własna. Ona ostatecznie napełnia jego serce pychą i sprawia, że staje się on jej niewolnikiem. Pycha zawsze prowadzi go do klęski, ale zanim ona się pojawi, może stać się wiele zła – dodał.

Prof. Paweł Skrzydlewski zaapelował, aby zachować spokój w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę. Przypomniał słowa Ojca Świętego Jana Pawła II: „Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”.

– Zachowujmy spokój, zdrowy osąd. Jesteśmy katolikami i starajmy się patrzeć na świat po katolicku. Gdy będziemy to czynić, to szybko dostrzeżmy, że rozgrywający się na naszych oczach konflikt jest już faktycznie rozstrzygnięty, bo przecież ci, którzy idą za pychą, muszą podzielić los upadłego anioła, który na zawsze został pokonany i wepchnięty do piekła. Jako ludzie dojrzali: nie lękajmy się, jak uczył nas Ojciec Święty Jan Paweł II – akcentował rektor Akademii Zamojskiej.

 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl