[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Zawieszenie V. Orbana w prawach członka w PE jest niezwykle dla Polski korzystne

Teraz, kiedy Europejska Partia Ludowa zawiesza Orbana w prawach członka w Parlamencie Europejskim, jest to sytuacja niezwykle dla Polski korzystna, bo Orban jest przez Brukselę zmuszany do jednowariantowej gry, do współpracy z Warszawą i zacieśnienia tej współpracy, a być może także do stworzenia wspólnego bloku w Europarlamencie – wskazał profesor Mieczysław Ryba, politolog, wykładowca akademicki.

Dziś dwudniową wizytę w Polsce rozpoczyna prezydent Węgier Janos Ader wraz z małżonką. Węgierska para prezydencka odwiedzi Kielce. Tam wraz z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który obchodzony jest od 2007 r.

W planie są też spotkanie obu przywódców i rozmowy plenarne delegacji z obydwu państw. Prezydenci Polski i Węgier zabiorą też głos podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, która odbędzie się w Kieleckim Teatrze Tańca.

Politolog prof. Mieczysław Ryba podkreślił, że Polska ma wiele wspólnych interesów z Węgrami, a nasze kraje wielokrotnie broniły się wzajemnie w UE.   

– Mamy szereg wspólnych interesów z Węgrami nade wszystko w relacji do Unii Europejskiej. Wprawdzie Wiktor Orban jakiś czas temu głosował za Donaldem Tuskiem wbrew woli Warszawy, ale zdarzyło się jeszcze wiele różnych rzeczy, gdzie Węgry broniły nas w kontekście próby uruchomienia procedury praworządności przeciwko naszemu krajowi, a my broniliśmy Węgier – mówił wykładowca  KUL i WSKSiM.

Szansą na lepszą współpracę być dla Węgier i Polski może być zawieszenie węgierskiej partii Fidesz w Europejskiej Partii Ludowej.

– Teraz, kiedy Europejska Partia Ludowa zawiesza Orbana w prawach członka w Parlamencie Europejskim, jest to sytuacja niezwykle dla Polski korzystna, bo Orban jest przez Brukselę zmuszany do jednowariantowej gry, do współpracy z Warszawą i zacieśnienia tej współpracy, a być może także do stworzenia wspólnego bloku w Europarlamencie. To skazuje Węgry na Polskę, a Polskę na Węgry. Jest to układ w tym względzie – relacji z Brukselą – korzystny i być może otwierający perspektywę realnej realizacji projektu Międzymorza – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Jutro przywódcy Polski i Węgier m.in. złożą kwiaty przy tablicy smoleńskiej i będą uczestniczyć we Mszy Św. w bazylice katedralnej w Kielcach.

W planie jest też m.in. udział obu Par Prezydenckich w młodzieżowym turnieju piłki ręcznej, który odbędzie się w Hali Legionów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl