[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Czy Unia, która odcina się od swoich korzeni i propaguje rewolucję seksualną zamiast moralności chrześcijańskiej, przetrwa? Można mieć co do tego duże wątpliwości

Czy taka Unia, która nie szanuje podmiotowości państw narodowych, ich aspiracji gospodarczych i politycznych, ma przed sobą przyszłość? Czy Unia, która odcina się od swoich korzeni i propaguje rewolucję seksualną zamiast moralności chrześcijańskiej, przetrwa? Można mieć co do tego duże wątpliwości – powiedział prof. Mieczysław Ryba, historyk i wykładowca akademicki, w sobotnim felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

18  maja 2003 roku Ojciec Święty Jan Paweł II wyrażając swoje poparcie dla akcesji Polski do Unii Europejskiej, powiedział słynne dziś zdanie „od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Papież chciał w ten sposób przypomnieć korzyści, jakie wynikały ze współpracy między państwami. Jan Paweł II zaznaczył w ten sposób, że Unia Lubelska zawarta między Polską a Litwą powinna być wzorem dla Unii Europejskiej.

– Umowy z Litwą polegały przede wszystkim na podmiotowym traktowaniu narodu litewskiego, bo szlachta litewska stała się szlachtą polską. Miała wszystkie prawa, a po unii w Krewie Wielki Książe Litewski Władysław Jagiełło został Królem Polski – przypomniał historyk.

Prof. Mieczysław Ryba zwrócił jednak uwagę, że obecnie Unia Europejska jest daleka od wzoru porozumień między narodami, które były zawierane w historii naszego kraju.

– W Unii polsko-litewskiej chodziło o upodmiotowienie narodów. Nikt nie likwidował elit, które funkcjonowały i rządziły danym państwem. Pierwsze Unie z Litwą, zwłaszcza ta w Krewie, były oparte na chrześcijaństwie. To właśnie wtedy Litwa przyjęła chrzest, przez co weszła w obręb kultury łacińskiej. Kultura ta w późniejszym czasie „promieniowała” na Zachód – wskazał wykładowca akademicki.

Zdaniem autora felietonu dziś Unia Europejska odbiega swoimi działaniami od tworzenia równoprawnej Wspólnoty opartej na wartościach chrześcijańskich.

– Świadczy o tym chociażby ostatnia rezolucja Parlamentu Europejskiego potępiająca Polskę za to, że nie chce ideologii LGBT w szkołach, żłobkach i przedszkolach. UE potępiła nasz kraj za to, że nie chce demoralizacji – ocenił prof. Mieczysław Ryba.

Ponadto UE grozi sankcjami krajom, które sprzeciwiają się ideologiom narzucanym przez Wspólnotę.

– Powstaje pytanie, czy taka Unia, która nie szanuje podmiotowości państw narodowych, ich aspiracji gospodarczych i politycznych, ma przed sobą przyszłość? Czy Unia, która odcina się od swoich korzeni i propaguje rewolucję seksualną zamiast moralności chrześcijańskiej, przetrwa? Można mieć co do tego duże wątpliwości – podsumował historyk.

 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl