fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. Jan Szyszko: Polska jest świetnie przygotowana na osiągnięcie neutralności klimatycznej

W myśl porozumienia paryskiego mamy tyle emitować dwutlenku węgla, ile będziemy pochłaniali. Pod tym względem Polska jest świetnie przygotowana. Z jednej strony mamy ogromne sukcesy redukcyjne, z drugiej strony są polskie Lasy Państwowe, gotowe, by to, co wyemitujemy – również pochłonąć – mówił prof. Jan Szyszko, były minister środowiska, podczas czwartkowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w czwartek posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju. Jej członkowie – wraz z prof. Janem Szyszko – obradowali na temat zbliżającego się szczytu klimatycznego COP24, który rozpocznie się 3 grudnia w Katowicach. Gość Radia Maryja przypomniał, że porozumienie paryskie, które w 2015 r. przyjęło 195 państw świata, zakłada neutralność klimatyczną do 2050 r. [czytaj więcej] 

W myśl dokumentu mamy tyle emitować dwutlenku węgla, ile będziemy pochłaniali. Pod tym względem Polska jest świetnie przygotowana. Z jednej strony mamy ogromne sukcesy redukcyjne (…). Z drugiej strony mamy świetnie zorganizowane polskie Lasy Państwowe, które są gotowe, by to, co wyemitujemy – również pochłonąć, a w konsekwencji osiągnąć neutralność klimatyczną zabezpieczając równocześnie swoje bezpieczeństwo energetyczne w oparciu o nasze podstawowe źródło, jakim jest węgiel kamienny. Zasoby węgla kamiennego Polski to prawie 90 proc. zasobów całej Unii Europejskiej – zaznaczył były szef Ministerstwa Środowiska.

Prof. Jan Szyszko wskazał, iż dokument ws. neutralności klimatycznej przedstawiony ostatnio przez Komisje Europejską jest pewnego rodzaju nieporozumieniem.

– Komisarz ds. energii Miguel Cañete przedstawił dokument, który mówi o całkowitej, zerowej emisji. Mogłoby się zgadzać, że on idzie w kierunku tego, że jest neutralność klimatyczna, ale inni rozumieją to w ten sposób, że trzeba doprowadzić do „zerowej emisji”. To oczywiście zarówno w układzie Polski, jak i całej Unii Europejskiej oraz świata całkowicie niemożliwe (…). Przywiązuje się dużą wagę do stanowiska Unii Europejskiej, jednak porozumienie paryskie to agenda ONZ-towska. Jesteśmy niezależnym państwem i o tym trzeba pamiętać – akcentował polityk.

Cała rozmowa z prof. Janem Szyszko dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

drukuj