[TYLKO U NAS] Prof. J. Kawecki: Antoni Zięba pokazał nam, żebyśmy nie odstępowali od drogi prowadzącej ku prawdzie

Widząc jego ufność w Opatrzność Bożą, widząc jego zaangażowanie w modlitwę, na której budował swoją aktywność, pokazał nam, żebyśmy nie zniechęcali się trudnościami i nie odstępowali od drogi prowadzącej ku prawdzie – powiedział w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prof. inż. Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Po ciężkiej chorobie wczoraj o godz. 17.00 zmarł dr inż. Antoni Zięba, ikona polskiego środowiska pro-life, znany z bezkompromisowej walki o prawo do życia każdego nienarodzonego dziecka. [czytaj więcej]

Swoją refleksją o zmarłym podzielił się prof. Janusz Kawecki, mówiąc, że „Antoni Zięba ze spokojem, ufnością w Opatrzność, modlitwą i z różańcem w ręku szedł w to nowe przejście”.

– Kiedy byłem w hospicjum, w którym spędzał ostatnie dni życia, widziałem, że on odwiedzających go bardziej budował niż ci, którzy przyszli go uspokoić. Było to odwrotne działanie. Spokój, ufność w Opatrzność Bożą i modlitwa, którą otaczał także przychodzących do jego łóżka w hospicjum, to było wielkie świadectwo. Świadectwo, które było zwieńczeniem poprzednich lat aktywnego życia. Pan Bóg powołał Inżyniera do wspaniałego dzieła obrony życia każdego człowieka od poczęcia po naturalny kres. (…) To powołanie w pełni rozkwitło w 1980 roku. (…) Antoni Zięba zwrócił także moją uwagę na słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Kalwarii Zebrzydowskiej o największym, najistotniejszym orędziu papieskim, które papież nazwał „Wezwaniem do modlitwy”. Antoni zawsze do tego nawiązywał. W 1980 roku, w wigilię rocznicy objawień fatimskich, zorganizował krucjatę modlitwy w obronie poczętych dzieci. Tak się zaczęło organizacyjne mobilizowanie nas wszystkich – wskazał gość Radia Maryja.

Członek KRRiT przypomniał, że Antoni Zięba „uruchomił Fundację >>Źródło<<, która zaczęła wydawać w 1992 r. tygodnik rodzin katolickich. Przez pół roku spotykaliśmy się, tworząc tę redakcję i tydzień w tydzień przygotowywaliśmy artykuły. Dyskutowaliśmy nad nimi tak, jak na spotkaniach redakcyjnych”.

– Przywołanie tych przykładów pokazuje, jak on traktował realizację powołania jako budowanego na fundamencie trwałym, a jednocześnie nie marnowanego na bezowocne gadanie. (…) Był on założycielem i kierującym Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka. Był także inicjatorem i prowadzącym światowej krucjaty modlitwy w obronie życia człowieka. Gdy patrzę na te wszystkie zestawienia, to aż się wierzyć nie chce, że to było wszystko z inicjatywy tego Inżyniera – zaznaczył.

Prof. Janusz Kawecki zwrócił również uwagę na to, że Antoni Zięba „nie pracował dla nagród. Trzeba jednak wymienić, że dostał nagrodę Fundacji Jana Pawła II za działalność pro-life, był odznaczony Medalem Senatu Rzeczpospolitej za obronę życia człowieka, Medalem Komisji Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty i wychowania”.

– Ostatnio, 19 marca, został odznaczony medalem papieskim „Pro Ecclesia et Pontifice”. Dostał także od Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy nagrodę „Bez światło-cienia” za otwartość, bezkompromisowość stawiania spraw obrony życia. Potrafił iść do Sejmu czy Senatu na komisje i tam przedstawiał argumenty, którym nie potrafiły się przeciwstawić te propagatorki aborcji, feministki. (…) Trzeba także widzieć go jako gromadzącego wokół siebie ludzi, którzy chcieli być także aktywni, ale nie zawsze potrafili i mogli wykrzesać z siebie te organizacyjne zdolności. (…) Widząc jego ufność w Opatrzność Bożą, widząc jego zaangażowanie w modlitwę, na której budował tę aktywność (pokazał nam – red.), żebyśmy nie zniechęcali się trudnościami i nie odstępowali od drogi, która prowadzi ku prawdzie – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Pogrzebowa Msza Święta odbędzie się 8 maja o godz. 16.00 w Kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Borku Fałęckim w Krakowie. Liturgii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi JE ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Pogrzeb będzie transmitowany na antenie Radia Maryja oraz w Telewizji Trwam.

Cała rozmowa z prof. Januszem Kaweckim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl