fot. AKSiM

[TYLKO U NAS] Prof. G. Musiał o śp. prof. G. Osińskim: Potrafił unosić się na obydwu „skrzydłach” – nauki i wiary

Potrafił uchwycić moment, kiedy fizyka się kończy i musimy wyjść do transcendencji, na zewnątrz. Potrafił unosić się na obydwu „skrzydłach” – nauki i wiary – i zawsze wypowiadał się kompetentnie, nigdy nie wykraczając poza rzeczy, które znał – mówił dr hab. Grzegorz Musiał, profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, wykładowca AKSiM, wspominając we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja śp. dr. Grzegorza Osińskiego, prof. AKSiM.

W poniedziałek w wieku 55 lat zmarł dr Grzegorz Osiński, profesor Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz kierownik Instytutu Informatyki na tej uczelni.

– Czujemy się trochę przez niego osieroceni, bo był znakomitym fizykiem, informatykiem i kognitywistą. Świetnie spełniał się w roli społecznej w otoczeniu uczelni i jako przyjaciel, niesamowity gawędziarz, dyskutant, co widać zresztą po jego książkach, które czyta się jednym tchem. Będzie nam go brakowało, bo nie wiem, kto poprowadzi to, co Grzesiu zaczął – podkreślił prof. Grzegorz Musiał.

Śp. prof. Grzegorz Osiński był zaangażowany w wiele przedsięwzięć z różnych dziedzin nauki, którymi się zajmował.

– Na pewno będzie go nam brakować, będzie brakować go studentom, jego prace to były niezwykłe perełki. Już nie wspominam o zajęciach, które dają unikalne kompetencje. Jego projekty inżynierskie, które często miałem okazję recenzować, były przyjemnością w czytaniu, w zgłębianiu. Każdy z tych projektów jest znakomitą wizytówką dla studenta czy to w poszukiwaniu atrakcyjnej, bardzo dobrze płatnej pracy, czy też w rozwinięciu tego projektu w ramach własnej firmy – wspominał wykładowca AKSiM.

Szczególnie ważną rolę w dorobku naukowym śp. prof. Grzegorza Osińskiego odgrywała kognitywistyka, czyli nauka badająca działanie ludzkich zmysłów, mózgu i umysłu. Dokonał on wielu interesujących obserwacji w tych obszarach, m.in. dotyczących funkcjonowania osób z autyzmem.

– Grzegorz był w tym świecie znakomicie zaznajomiony i szkoda, że wiele z tych projektów, nad którymi pracował, zostawił w połowie drogi – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Prof. Grzegorz Osiński był też osobą niezwykle konkretną. Jako częsty gość programów publicystycznych Radia Maryja czy TV Trwam niejednokrotnie domagał się poparcia zdania rozmówcy dowodami, nie tolerował przedstawiania jako prawdy domysłów i teorii spiskowych. Można więc powiedzieć, że był przede wszystkim naukowcem.

– Był po prostu urodzonym fizykiem, któremu bardzo łatwo przychodziło kojarzenie pozornie odległych faktów, bo był dobrze przygotowany do życia i potrafił uchwycić moment, kiedy fizyka się kończy i musimy wyjść do transcendencji, na zewnątrz. (…) Potrafił unosić się na obydwu „skrzydłach” – nauki i wiary – i zawsze wypowiadał się kompetentnie, nigdy nie wykraczając poza rzeczy, które znał – zwrócił uwagę prof. Grzegorz Musiał.

Prof. Grzegorz Osiński nie skupiał się wyłącznie na nauce. Ważna była dla niego także sfera moralności. W ostatnich latach życia poświęcał się pracy na rzecz uświadamiania zagrożeń, jakie płyną z transhumanizmu, czyli poglądu głoszącego, że człowiek jest w stanie osiągnąć kolejny szczebel ewolucji dzięki rozwojowi nauki.

– To są straszne idee, strasznie antyhumanistyczne, które pokazują, że trzeba budować jakiegoś super człowieka, iż ludzi jest za dużo, że trzeba – tak się to nazywa – „zmniejszyć populację” – podkreślił wykładowca AKSiM

Śp. prof. Grzegorz Osiński wskazywał, jak te nieludzkie idee są realizowane m.in. przez działalność wielkich korporacji czy politykę grantową. Jednocześnie zaznaczał, że badania i postępy naukowe nie są same w sobie złe, bowiem wszystko zależy od tego, czemu będą one służyć.

– Grzegorz to bardzo jasno pokazał i pokazał, że musimy w tym świecie świadomie się znaleźć po to, żeby w pewnym momencie nie znaleźć się w pułapce. Myślę, iż osoby, które zarządzają naszym krajem czy Unią Europejską, mają przynajmniej świadomość w tym zakresie i do świadomości tych ludzi dotarły problemy, które Grzegorz rozwinął w swoich książkach – zwrócił uwagę gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z prof. Grzegorzem Musiałem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl