fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Prof. G. Kucharczyk: Duchowieństwo w czasie II wojny światowej było na pierwszych miejscach list proskrypcyjnych

Niemcy – jak przystało na naród metodyczny – najpierw likwidowali polskie elity. I tutaj duchowieństwo było naprawdę na pierwszych miejscach list proskrypcyjnych. Zginęła mniej więcej jedna trzecia księży na Pomorzu czy w Wielkopolsce. To była straszliwa erupcja nienawiści – powiedział w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Grzegorz Kucharczyk w trakcie programu opowiedział o napisanej przez siebie książce „Chrystofobia. 500 lat nienawiści do Jezusa i Kościoła”. Na jej łamach poruszył m.in. temat prześladowań, jakie miały miejsce w historii Kościoła. Historyk stwierdził, że są one „dowodem nienawiści do osoby Zbawiciela i Kościoła”.

– Jeżeli analizujemy materię historyczną – od XVI w., przez rewolucję francuską, totalitaryzmy XX w., po współczesną rewolucję pokolenia 1968 r. – to zobaczymy, że mamy do czynienia z wydarzeniami, które wymykają się chłodnej, racjonalnej analizie, jaką podejmuje historyk. Mamy do czynienia w wielu przypadkach z erupcją czystej nienawiści, która wymyka się takiej analizie. Raczej trzeba szukać tam takiego metafizycznego tła. Popatrzmy na okrutne prześladowania Kościoła w Hiszpanii w latach 30. XX wieku. (…) Nawet Państwo Islamskie nie dokonywało tego, co robili funkcjonariusze Frontu Ludowego. Wywlekano z grobów ciała zakonników i zakonnic, pochowanych kilkaset lat wcześniej, i fotografowano się z tymi tzw. trofeami. To była emanacja czystej nienawiści, którą także spotykamy w kontekście eksterminacji polskich elit intelektualnych przez obu okupantów w 1940 roku – wskazał gość Telewizji Trwam.

Częścią tej eksterminacji było regularne księżobójstwo, masowe mordowanie księży katolickich – kontynuował.

– Niemcy – jak przystało na naród metodyczny – najpierw likwidowali polskie elity. I tutaj duchowieństwo było naprawdę na pierwszych miejscach list proskrypcyjnych. Zginęła mniej więcej jedna trzecia księży na Pomorzu czy w Wielkopolsce. To była straszliwa erupcja nienawiści. Dlaczego Niemcy wybierali 15 sierpnia (Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – red.) na dzień egzekucji czy transportów do obozów zagłady polskich księży? To był dowód szczególnej nienawiści. O tym jest ta książka, ale nie tylko. Jest także o miłości i wierności, bo jest to także pozycja o męczennikach – zaznaczył prof. Grzegorz Kucharczyk.

Profesor Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk podkreślił, że „w XX i XXI wieku mamy do czynienia z tym, co Jan Paweł II określał jako ekumenizm męczenników”.

– To trwa do dzisiaj. Wierność Chrystusowi krwią przypieczętowują nie tylko katolicy. Zamykam swoją opowieść przypomnieniem dramatycznego wydarzenia, które obiegło ekrany całego świata, męczeńskiej śmierci 21 koptów – chrześcijan egipskich – bestialsko zamordowanych na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Libii w 2015 r. przez tzw. Państwo Islamskie. Każdy z nich, gdyby powiedział jedno zdanie, muzułmańskie wyznanie wiary, uratowałby swoje życie. Żaden tego nie powiedział. Zginęli. Dzisiaj są czczeni przez Kościół koptyjski jako męczennicy – powiedział historyk.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl