[TYLKO U NAS] Prof. dr hab. W. Bernacki: Udało nam się przezwyciężyć klątwę marksizmu i leninizmu. Nie możemy popadać w kolejną pułapkę, którą łączymy z pojęciem gender studies

Z Zachodu przenikają wzorce, które dla nas, Polaków, są antytezą naszego systemu wartości i sposobu myślenia. Nie może być tak, że w miejsce metodologii, które kiedyś wprost wywodziły się z tzw. metodologii marksistowsko-leninowskiej, teraz – kiedy udało nam się przezwyciężyć ową klątwę marksizmu i leninizmu – popadać w kolejną pułapkę, którą łączymy z pojęciem gender studies – akcentował prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki, pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Bardzo wielu młodych ludzi angażuje się w protesty tzw. Strajku Kobiet, który domaga się zabijania dzieci nienarodzonych. Prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki na antenie Radia Maryja podkreślił, że z Zachodu dociera do Polski coraz więcej wzorców, które wpływają na nasz system wartości.

– Procesy, w których właściwie wszyscy uczestniczymy, są określane mianem globalizacji. Niestety w obrębie tego, co nazywamy globalizacją, dokonuje się również przenikanie wzorców, zachowań i postaw, które niekoniecznie są właściwe dla osób związanych z tradycyjnym sposobem myślenia. Mam na myśli wszystkich tych, których określamy mianem celebrytów. (…) Z Zachodu przenikają wzorce, które dla nas, Polaków, są antytezą naszego systemu wartości i sposobu myślenia – zaznaczył sekretarz stanu.

Gość „Aktualności dnia” wskazał także na wymiar związany z funkcjonowaniem polskich elit.

– Po 1989 roku nie doszło do przeprowadzenia procesu, który zrealizowano np. w Niemczech, gdzie zwolniono wszystkich, którzy funkcjonowali w uczelniach wyższych w NRD i zajmowali się filozofią, naukami humanistycznymi czy społecznymi. Mamy do czynienia z tzw. złogami, o których kiedyś wspominał prezes Jarosław Kaczyński, w niektórych katedrach czy wydziałach niektórych uczelni. To wiąże się również z brakiem przeprowadzenia lustracji i dotyczy szkół wyższych, ale też innych środowisk – wskazał pełnomocnik rządu ds. monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki.

Rozmówca Radia Maryja zwrócił uwagę, że ostatnie wydarzenia w kraju związane z protestami ruchów pro-aborcyjnych pokazały, jak wielkie wyzwania stoją przed naszym społeczeństwem, zwłaszcza na poziomie edukacji i nauki.

– Relacja mistrz-uczeń dzisiaj jest w niewielkim stopniu możliwa do zaaprobowania przez dużą część środowisk liberalno-lewicowych. Nie ma bardziej konserwatywnego założenia, że istnieje starszy, posiadający mądrość, i młodszy – uczeń, który siada u stóp swojego mistrza i nie tylko powinien wsłuchiwać się w słowa wypowiadane przez mistrza, ale też uznać, że mistrz jest jedynym, który przekazuje prawdę – mówił prof. dr hab. Włodzimierz Bernacki.

– Dyktat w Polsce staje się powoli dyktatem jak na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych, czyli dyktatem poprawności politycznej. Nie może być tak, że w miejsce metodologii, które kiedyś wprost wywodziły się z tzw. metodologii marksistowsko-leninowskiej, teraz – kiedy udało nam się przezwyciężyć ową klątwę marksizmu i leninizmu – popadać w kolejną pułapkę, którą łączymy z pojęciem gender studies. (…) Konieczna jest zmiana ustawowa. Z nowymi ideologiami, które drzwiami, oknami, a nawet przez komin (…) wciskają się do sal wykładowych, powinniśmy walczyć poprzez budowanie środowisk, które będą stawiały na klasyczny model uprawiania nauki, gdzie nie wyklucza się istnienia pojęcia prawdy – podsumował.

Całą rozmowę z prof. dr hab. Włodzimierzem Bernackim w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl