fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Prof. Alberto Lo Presti: Trzeba widzieć konsekwencje naszych wyborów na generacje przyszłych pokoleń

Trzeba rozszerzyć nasze myślenie poza tu i teraz. Trzeba widzieć konsekwencje naszych wyborów politycznych, społecznych, które dzisiaj podejmujemy, na generacje pokoleń przyszłych – wskazał prof. Alberto Lo Presti z Włoch.

To jeden z prelegentów XI Międzynarodowego Kongresu, który odbywa się dziś w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Dwudniowemu spotkaniu naukowemu towarzyszy hasło „Katolicy i osoba Ludzkaszanse i zagrożenia”.

Prof. Alberto Lo Presti w swoim wystąpieniu nawiązywał do nauki papieża Franciszka o etyce człowieka wyrażonej m.in. w encyklice „Laudato Si”. Prelegent zaznaczył w tym kontekście m.in. na koncepcję, która mówi o naszej odpowiedzialności moralnej za tych, którzy jeszcze nie istnieją oraz tych, którzy już nie istnieją.

– Trzeba rozszerzyć nasze myślenie poza tu i teraz. Trzeba widzieć konsekwencje naszych wyborów politycznych, społecznych, które dzisiaj podejmujemy na generacje pokoleń przyszłych, za które jesteśmy dzisiaj także odpowiedzialni. Technika ma taką odpowiedź, aby nie przejmować się tym, co konsumujemy dzisiaj, bo wraz z rozwojem techniki, te szkody, które dzisiaj zostały wyrządzone, zostaną naprawione kiedyś w przyszłości. Tymczasem papież Franciszek mówi nam, że to jest iluzoryczne i błędne myślenie – powiedział prof. Alberto Lo Presti.

Kongres w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej organizowany jest z okazji 70. rocznicy ogłoszenia powszechnej deklaracji praw człowieka i 40. rocznicy wyboru ks. kard. Karola Wojtyły na papieża.

Biorą w nim udział naukowcy z krajowych jak i zagranicznych uczelni m.in. Włoch, Hiszpanii, Egiptu, Kolumbii i Argentyny.

Patronat nad kongresem objął ks. kard. Zenon Grocholewski, Prefekt Senior Kongregacji Wychowania Katolickiego.

RIRM

drukuj