fot. PAP/Dominik Kulczyński

[TYLKO U NAS] Prof. A. Maciejczyk ws. pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej: Najważniejsze dla pacjenta będzie poddanie się badaniu histopatologicznemu

Zmiana w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej polega na wprowadzeniu dodatkowych ułatwień dla pacjenta. Dotyczą one infolinii onkologicznej oraz kontaktu do tzw. koordynatora opieki onkologicznej. […] Najważniejsze w tym zakresie dla pacjenta będzie poddanie się badaniu histopatologicznemu mówił na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” prof. Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego.

Rusza zapowiadana od dłuższego czasu Narodowa Strategia Onkologiczna na lata 2020-2030. Jej nadrzędnym celem jest obniżenie zachorowalności oraz umieralności na choroby nowotworowe i poprawa jakości opieki nad pacjentami onkologicznymi.

Zmiana w pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, który prowadzimy w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim, polega na wprowadzeniu dodatkowych ułatwień dla pacjenta. Dotyczą one infolinii onkologicznej oraz kontaktu do tzw. koordynatora opieki onkologicznej, który „za rączkę” prowadzi pacjenta przez cały ten trudny system. Czyli udostępnia mu swój numer telefonu, dzięki czemu mogą do siebie zadzwonić i umówić się na kolejne spotkania. To są dwie podstawowe zmiany, które się sprawdziły. One są dla pacjenta najważniejsze i przede wszystkim mają mu pomóc – podkreślił prof. Adam Maciejczyk.

Jak dodał gość Radia Maryja, bardzo istotna dla pacjenta w tym zakresie będzie jakość badań.

Najważniejsze dla pacjenta będzie poddanie się badaniu histopatologicznemu. Dlatego w ramach pilotażu wprowadziliśmy standard tego właśnie rodzaju badania. […] Dodatkowo monitorujemy również czas realizacji tego badania, czyli od momentu zlecenia do otrzymania wyniku. […] Reasumując, nadzorujemy terminowość tych badań, czas realizacji, tak aby chory szybko trafił do leczenia, ale też monitorujemy jakość – podkreślił prezes Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego.

W tym roku na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej przeznaczono 250 mln zł. W następnych latach będzie to nawet 500 mln zł rocznie.

Rak jest na drugim miejscu wśród przyczyn zgonów. Każdego roku choroby nowotworowe zabijają 100 tys. Polaków.

Całą rozmowę z udziałem prof. Adama Maciejczyka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj