fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Prof. A. Jabłoński: Wiedza staje się zasobem, kapitałem niematerialnym, który ma być główną przyczyną rozwoju społeczeństwa

Wiedza staje się głównym zasobem, kapitałem niematerialnym, który ma być główną przyczyną rozwoju społeczeństwa. Tego typu rozwój to same korzyści. (…) Życie w społeczeństwie wiedzy to ogromna szansa powiedział prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog, w niedzielnym programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Socjologowie coraz częściej określają współczesność jako „społeczeństwo wiedzy”.

Życie w społeczeństwie wiedzy to ogromna szansa. Wynika ona z tego, że każdy z nas ma dostęp do informacji. Jest on masowy i powszechny. Szansa wynika też z tego, że każdy z nas może zostać twórcą w ramach tegoż społeczeństwa. Mamy możliwości do kapitalizacji posiadanej wiedzy – wskazał prof. Arkadiusz Jabłoński.

Dzięki technologii mamy nieograniczony dostęp do wiedzy, a efektami pracy możemy dzielić się z innymi, ale informacje należy zbierać odpowiedzialnie, ponieważ nie wszystkie są rzetelne i prawdziwe.

– Od wieków wiedza musiała być poparta rzetelnymi informacjami i uzasadniona prawdziwymi przekonaniami. Przekonania ludzkie mogą przybierać różną formułę. Korzystając z masowego przekazu wiedzy każde przekonanie może być „puszczone” w przestrzeń. Synonimem wiedzy jest wiedza naukowa. Cenimy wiedzę naukową i staramy się myśleć o wiedzy poprzez pryzmat nauki, bo wydaje nam się najważniejszą dziedziną wiedzy – zauważył wykładowca KUL.

Społeczeństwo utożsamia wiedzę z wiedzą naukową, a ta z kolei jest synonimem rozwoju i postępu.

– W podejściu socjologicznym nauka przedstawiana jest jako nowy etap rozwoju. Wiedza naukowa ma ogromną wartość i należy ją cenić – akcentował gość TV Trwam.

Obecnie każdy ma dostęp do wiedzy, która ulokowana jest w internecie.

– W społeczeństwie wiedzy zaczyna dominować wiedza, która przekazywana jest w internecie i w mediach. Nie ma w tym nic złego, ale ta wiedza nie jest właściwie filtrowana. Ona do nas dociera na tych samych poziomach ważności. Nie jesteśmy sami dokonać wyboru tego, co jest wiedzą właściwą, wiedzą prawdziwą, a zarazem uzasadnioną. (…) Szkoła i uniwersytety były po to, aby uzupełnić informacje, które każdy z nas może zdobyć w przestrzeni przekazu medialnego – mówił socjolog.

Profesor postawił pytanie: „Czy instytucje, takie jak szkoła i uniwersytety spełniają zamierzoną funkcję?”

–  Z punktu widzenia socjologa możemy powiedzieć, że zostały powołane do tego, ale nie wszystkie wypełniają swoją rolę. Dlaczego? Dlatego, że chcą służyć tej wiedzy, która jest najistotniejsza z punktu widzenia społeczeństwa, czyli myślą o wiedzy, która może stać się zasobem. Zasobem, który można zastosować, wykorzystać lub sprzedać. Oznacza to, że wszystko zaczyna sprowadzać się do wiedzy użytecznej – zauważył gość „Rozmów niedokończonych”.

Młodzież, która decyduje się podjąć trud studiowania oczekuje przede wszystkim wiedzy praktycznej.

– Na uniwersytet przychodzą ludzie i chcą wiedzy, która im się do czegoś przyda. Ma być praktyczna i użyteczna. Problem w tym, że wiedza, która uczy nas wartości i celów jest niemożliwa do bezpośredniego wyłożenia. (…) Musimy mieć możliwość kontaktu z tym, co nieużyteczne a wartościowe. Obcowanie z takimi dziełami uczy nas wrażliwości i odbioru świata. Uczymy się, że piękna, dobra i prawdy. W uniwersytetach musi być na to miejsce – podkreślił prof. Arkadiusz Jabłoński.

Św. Jan Paweł II był wielkim zwolennikiem rozwijania wiedzy równoznacznej z mądrością.

– W ostatnim czasie Katolicki Uniwersytet Lubelski postanowił wyeksponować część mądrościowej wiedzy, która nie ma się obywać kosztem wiedzy empirycznej, ale ma być uzupełnieniem kształcenia ludzi po to, aby byli zdolni do szerszego pojmowania prawd, które nie tylko szukają nowości, ale czerpią z tradycji – powiedział socjolog.

Profesor zalecił, że wiedza powinna stanowić całość i dążyć do dobra.

– Wiedza mądrościowa, która ma bardziej charakter syntetyczny powinna obejmować pewną całość, a nie tylko skupiać się na poszczególnych wycinkach rzeczywistości, która jest charakterystyczna dla wiedzy empirycznej – akcentował.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl