fot. cm.kul.pl

[TYLKO U NAS] Prof. A. Jabłoński: D. Tusk kontynuuje to, co rozpoczął dokładnie rok temu, czyli pobudzanie negatywnych emocji wobec wszystkich, którzy nie są po stronie jego formacji politycznej lub przynajmniej szeroko rozumianej opozycji

Donald Tusk i ta formacja zdają sobie sprawę z tego, że skończyły się już czasy obietnic bez pokrycia. Dzisiaj trzeba umieć sformułować program, który zabrzmi realistycznie. Wydaje mi się, że działania rządzących do tego zmierzają. Nie widać tutaj jakiejś próby, jakiegoś wprowadzania społeczeństwa w błąd, jakiegoś działania przeciwko społeczeństwu. Dlatego tym trudniej opozycji sformułować coś alternatywnego, co byłoby rozsądniejsze, co byłoby jakoś bardziej przekonujące dla elektoratu, dlatego pozostaje na poziomie raczej wytykania słabości rządzącym i jeszcze dodatkowego pobudzania negatywnych emocji wobec nich podkreślał prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog, podczas audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja

Miniony weekend upłynął pod znakiem wystąpień politycznych liderów partii. Prezes PiS, Jarosław Kaczyński, kontynuował swój objazd po kraju. Donald Tusk wziął udział w „Konwencji Przyszłości” w Radomiu. W trakcie wystąpienia przewodniczący PO atakował obecny rząd. W swoim przemówienia szafował słowem „drożyzna”.

Myślę, że pan Donald Tusk kontynuuje to, co rozpoczął dokładnie rok temu, czyli pobudzanie negatywnych emocji wobec wszystkich, którzy nie są po stronie jego formacji politycznej lub przynajmniej szeroko rozumianej opozycji. Gra zabiegami retorycznymi. To jest spajanie pism z drożyzną. To był głównym element, ale przy okazji były to też próby ośmieszania, wręcz obrzydzania wszystkiego i wszystkich, którzy w jakiś sposób szerszy lub węższy łączą się z obozem rządzącym. Dostało się oczywiście premierowi, prezydentowi, przede wszystkim dostało się panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu. Donald Tusk oblicza swoje rady na niezadowolenie. Mamy ludzi, którzy siłą rzeczy będą poszukiwać winnych zdecydowanego pogorszenia się w niektórych aspektach naszego życia codziennego, pogorszenia się warunków życia. Szukanie winnych i chęć rewanżu pojawia się wśród obywateli i Donald Tusk stara się za wszelką cenę zwracać uwagę i obciążać winą partię rządzącą – mówił socjolog.

W opozycji do takiego podejścia są wystąpienia prezesa Kaczyńskiego.

Oczywiście też wskazuje na błędy PO czy opozycji, odnosi się do sytuacji, w której to PiS przejmowało rządy, ale stara się swoją narrację budować w duchu menadżerskim, prowadząc analizę SWOT. Z jednej strony pokazuje wszystkie silne i słabe strony tego, co udało się zrobić. Oczywiście jako polityk wybija na pierwszy plan silne strony rządów PiS, ale wskazuje też na to, co się nie udało, co można było zrobić sprawniej, lepiej. Jarosław Kaczyński wskazuje w tym samym elemencie analizy na różnego rodzaju zagrożenia, jakie stoją przed nami i szanse wyjścia z tych zagrożeń. Podsumowując, wydaje mi się, że – mimo takiego wiecowego charakteru jednych i drugich spotkań – więcej merytorycznego przekazu jest po stronie PiS do tego stopnia, że pan Schetyna jeden z czołowych polityków miał powiedzieć, że na dzisiaj PiS nie czuje oddechu PO i nie sądzi, aby funkcjonowała jakaś prawdziwa alternatywa wobec ich trzeciej kadencji, czyli czasem traktuje tego typu dotychczasowe zabiegi własnej formacji politycznej jako niewystarczające – zaznaczał gość „Aktualności dnia”.

Do wystąpienia Donalda Tuska odniósł się prezes PiS, który zwrócił uwagę, że na konwencji PO nie było ani słowa o przyszłości Polski.

Rządzący, formułując swoje rozwiązania takich czy innych problemów, mają na uwadze szereg trudności, jakie trzeba brać pod uwagę, aby te rozwiązania zadziałały. Bardzo często opozycja chętnie korzysta z tych trudności, pokazując czy interpretując to jako brak umiejętności rozwiązywania problemów i na tym się skupia, gdyż to nie jest taki prosty przekaz. Donald Tusk próbował od czasu do czasu formułować pewne rozwiązania, które nawet przez ekspertów niezwiązanych z PiS były bardzo szybko falsyfikowane jako nierealne, jako niedające możliwości zaradzenia problemom, jako niebiorące pod uwagę stanu finansów państwa itd. Donald Tusk i ta formacja zdają sobie sprawę z tego, że skończyły się już czasy obietnic bez pokrycia. Dzisiaj trzeba umieć sformułować program, który zabrzmi realistycznie. Wydaje mi się, że działania rządzących do tego zmierzają. Nie widać tutaj jakiejś próby, jakiegoś wprowadzania społeczeństwa w błąd, działania przeciwko społeczeństwu. Dlatego tym trudniej opozycji sformułować coś alternatywnego, co byłoby rozsądniejsze, co byłoby jakoś bardziej przekonujące dla elektoratu, dlatego pozostaje na tym poziomie raczej wytykanie słabości rządzącym i jeszcze dodatkowego pobudzania negatywnych emocji wobec nich – zauważał prof. Arkadiusz Jabłoński.

Rozmowa z prof. Arkadiuszem Jabłońskim dostępna jest [tutaj].

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl