[TYLKO U NAS] Prezydent w TV Trwam: W obecnej konstytucji jest wiele niedoskonałości

W obecnej konstytucji na pewno jest wiele niedoskonałości. Wynikają one chociażby w wyniku upływu czasu; w tej chwili konstytucja ma już ponad 20 lat, a Polska jest prawie 30 lat od przemian ustrojowych – powiedział w wywiadzie dla TV Trwam i Radia Maryja prezydent Andrzej Duda.

W między czasie staliśmy się członkiem Unii Europejskiej czy NATO, a wiążą się z tym określone uwarunkowania, choćby, jeżeli chodzi o kwestie suwerenności RP czy wpływ prawa europejskiego na nasz system prawny i ustrojowy – zaznaczył polski prezydent i dodał, że obecna konstytucja wymaga co najmniej udoskonalenia.

Pytanie, czy dzisiaj nasza konstytucja ma postanowienia adekwatne do zmian, które nastąpiły? Ja powiedziałbym, że nie. Najdelikatniej rzecz ujmując, wymaga to dziś udoskonalenia – powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, obecna konstytucja nie uchroniła obywateli przed podwyższeniem przez PO wieku emerytalnego.

Myślę, że punktów debaty jest bardzo wiele, np. to, czy konstytucja z 1997 r. ochroniła obywateli przed niesprawiedliwym i nieuczciwym – w moim przekonaniu – podwyższeniem wieku emerytalnego do 67. roku życia, czego dokonała Platforma Obywatelska do spółki z poprzednim prezydentem Bronisławem Komorowskim? Nie uchroniła nas. I Trybunał Konstytucyjny powiedział przecież, że na podstawie konstytucji wszystko było w porządku. A przecież ludzie się inaczej umawiali rozpoczynając prace. Nie umawiali się, że będą pracowali 2 lata dłużej – wskazał prezydent.

Jeśli nas nie uchroniła przed tą nieuczciwą zmianą, to w moim przekonaniu nie jest to dobra konstytucja – podkreślił Andrzej Duda.

RIRM

drukuj