fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] P. Żebrowski o waloryzacji rent i emerytur: Waloryzacja jest automatyczna. Emeryci i renciści nie muszą ani przynosić żadnego wniosku do ZUS-u, ani martwić się o wypełnienie jakichkolwiek dokumentów

Waloryzacja jest w tym sensie automatyczna, że emeryci i renciści nie muszą ani przynosić żadnego wniosku do ZUS-u, ani martwić się o wypełnienie jakichkolwiek dokumentów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzuje świadczenia tak, jak to wynika z przepisów. Od 1 marca waloryzacja będzie wynosiła 7 proc. To oznacza, że jeśli emeryt otrzymywał świadczenie w wysokości 2000 zł brutto, to w marcu jego świadczenie wzrośnie o około 140 zł brutto – poinformował Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Z początkiem marca wzrosną emerytury oraz renty. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 107 procent.

– Waloryzacja jest w tym sensie automatyczna, że emeryci i renciści nie muszą ani przynosić żadnego wniosku do ZUS-u, ani martwić się o wypełnienie jakichkolwiek dokumentów. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwaloryzuje świadczenia tak, jak to wynika z przepisów. Od 1 marca waloryzacja będzie wynosiła 7 proc. To oznacza, że jeśli emeryt otrzymywał świadczenie w wysokości 2000 zł brutto, to w marcu jego świadczenie wzrośnie o około 140 zł brutto, czyli od 1 marca będzie wynosiła 2140 zł brutto – oznajmił Paweł Żebrowski.

Waloryzacji podlegają również minimalne świadczenia emerytalne.

– Z waloryzacją połączona jest także minimalna emerytura w takim sensie, że minimalne emerytury również są waloryzowane. Od 1 marca minimalna emerytura będzie wynosiła 1338 zł i 44 gr brutto. Będzie to o około 87 zł więcej, niż było dotychczas – mówił rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Do emerytów zostanie wysłana tzw. decyzja waloryzacyjna.

– Wysyłka decyzji waloryzacyjnej rozpocznie się na początku kwietnia. Wraz z nią będzie przysłana informacja o przyznaniu tzw. trzynastej emerytury. Chciałbym zatem uprzedzić emerytów i rencistów, że otrzymają pismo od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Emeryci i renciści nic nie muszą robić z tym pismem. To jest po prostu dokument dla nich, który potwierdza wysokość świadczenia po waloryzacji oraz informacja, że została im przyznana tzw. trzynastka – wskazał gość Radia Maryja.

Pozostaje pytanie, co z tzw. czternastką.

– Czekamy na konkretne rozwiązania prawne, dlatego że ZUS jest zobowiązany do wykonywania przepisów. Czekamy zatem na przepisy. Jeżeli będzie taka potrzeba i wola, to ZUS wypłaci również tzw. czternastki – podkreślił Paweł Żebrowski.

Zwiększone zostaną również limity dorabiania do emerytury i renty.

– Najważniejsza informacja jest taka, że limity dotyczą osób, które nie przeszły jeszcze na emeryturę, czyli pobierają świadczenia przedemerytalne. Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i otrzymują pełną emeryturę (…), nie muszą się martwić o żadne limity, dlatego że one ich nie dotyczą. Te osoby mogą dorabiać, ile chcą. Jeżeli chodzi o limity, to od 1 marca wcześniejsi emeryci i renciści muszą uważać, jeśli dorabiają do swoich świadczeń. Najważniejsze są dwa progi. Pierwszy z nich to 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, który od 1 marca będzie wynosił 4196 zł brutto. Po jego przekroczeniu świadczenie będzie pomniejszane o kwotę przekroczenia. Jeżeli wcześniejszy emeryt przekroczy drugi próg, czyli około 7790 zł brutto, to wówczas świadczenie jest zawieszane – zaakcentował rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Pawła Żebrowskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl