fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] P. Szefernaker: W dobie współczesnych mass mediów pojawia się coraz więcej różnego rodzaju przekłamań i tzw. fake newsów

Gdyby zastanowić się, czym różni się ta kampania wyborcza od poprzednich, to tym, że w dobie współczesnych mass mediów pojawia się coraz więcej różnego rodzaju przekłamań i tzw. fake newsów mówił w czwartkowych „Aktualnościach dnia” Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

13 października Polacy pójdą do urn, aby zagłosować w wyborach parlamentarnych. Tego dnia dowiemy się, która partia będzie rządzić naszym krajem przez najbliższe cztery lata. Tymczasem trwa kampania wyborcza, przybierająca coraz bardziej na sile dzięki różnym, niekiedy brutalnym, atakom opozycji skierowanym na Prawo i Sprawiedliwość.

Gdyby zastanowić się, czym różni się ta kampania od poprzednich, to tym, że w dobie współczesnych mass mediów pojawia się coraz więcej różnego rodzaju przekłamań i tzw. fake newsów. Trzeba je szybko rozbrajać i mówić, jaka jest prawda, bo przy tak dużej liczbie komunikatorów pojawia się dużo informacji, które są specjalnie tak przekręcone, żeby były nieprawdziwe – zwrócił uwagę Paweł Szefernaker.

Jak zauważył gość Radia Maryja, taka sytuacja miała miejsce choćby podczas niedawnej debaty w Telewizji Polskiej, gdzie kandydat Koalicji Obywatelskiej Borys Budka przedstawił tzw. „paragon wstydu”, pokazujący, że leki nie są refundowane dla dzieci.

Prawda natomiast okazała się całkowicie inna. Dlatego takie informacje należy od razu prostować, bo bardzo często właśnie taką metodą są rozpowszechniane, stąd później kończy się to tym, że trzeba odpowiadać na kwestie, które są nieprawdziwe. W związku z tym rolą sztabów wyborczych, ale też kandydatów, na takie i inne sytuacje jest to, aby dementować fałszywe informacje – zaznaczył wiceszef MSWiA.

Całą rozmowę z udziałem Pawła Szefernakera w ramach „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj