fot. PAP/Mateusz Marek

[TYLKO U NAS] P. Daca: W Polsce pogłębiają się sytuacje ekstremalne związane szczególnie z suszą i intensywnymi opadami deszczu

Pogłębiają się nam sytuacje ekstremalne. Z jednej strony mamy przez jakiś czas susze i to taką poważną, […] po czym mamy bardzo poważne, intensywne, punktowe opady deszczu – burzowe, jak np. w Łapanowie, gdzie spadło 150 litrów na m² w ciągu paru godzin. Jest to ilość do tej pory niewyobrażalna – powiedział Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Od kilku lat w Polsce słychać alarmujące głosy, że mamy ogromną suszę w kraju. Jednak sytuacje opanowały opady, które pojawiły się na przełomie maja i czerwca tego roku.

Susza, szczególnie ta rolnicza – najbardziej dotkliwa, wycofała się i to w najważniejszym momencie. W takim, kiedy ten okres miał wyjątkowy wpływ na plony, na sytuację rolniczą. To de facto spowodowało, że być może nawet w tym roku będziemy mieli dosyć obfite plony, mimo tej początkowej suszy. Sytuacja się zdecydowanie polepszyła – powiedział Przemysław Daca.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi na bieżąco monitoring suszy w kraju.

Można powiedzieć, że nie jest źle, oprócz niestety takich miejsc, ok. 10 proc. powierzchni kraju, gdzie jest permanentna susza, głównie w województwie lubuskim. Są także takie miejsca w województwie wielkopolskim, gdzie praktycznie w ogóle nie pada. Trudno jest też w województwie łódzkim, ale w przeważającym obszarze naszego kraju susza, ta rolnicza, w chwili obecnej nie występuje – zaznaczył prezes Wód Polskich.

Nasz kraj obecnie boryka się z innymi problemami. Mamy obfite punktowe opady, szczególnie burzowe, czego doświadczyliśmy w Rzeszowie albo w Gorzowie Wielkopolskim, w Lublinie, w Warszawie.

Pogłębiają się nam sytuacje ekstremalne. Z jednej strony mamy przez jakiś czas susze i to taką poważną, […] po czym występują bardzo poważne, intensywne, punktowe opady deszczu – burzowe, jak np. w Łapanowie, gdzie spadło 150 litrów na m² w ciągu paru godzin. Jest to ilość do tej pory niewyobrażalna – podkreślił rozmówca Radia Maryja.

Jak zwrócił uwagę Przemysław Daca, pakiet rozwiązań, które wprowadza specustawa antysuszowa zawiera duży katalog rozwiązań prawnych sprzyjających walce z suszą.

Z jednej strony będzie nam, jako Wodom Polskim, ale również samorządom czy Lasom Państwowym, Parkom Narodowym ułatwiać inwestycje w zakresie retencji, przeciwdziałaniom skutkom suszy wzorem innych specustaw takich, jak specustawy przeciwpowodziowej. Nie będzie to ingerencja w przepisy ochrony środowiska, ale będzie zmniejszać czas przygotowania różnych dokumentacji. Zapewnia nam takie narzędzia, które ten proces wdrażania inwestycji, w niektórych przypadkach, pomoże skrócić o prawie pół roku. Z drugiej strony są też rozwiązania dla rolników i to w szerokim zakresie – akcentował prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Całą rozmowę z Przemysławem Dacą, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl