fot. TT/@MEIN_GOV_PL

[TYLKO U NAS] Min. P. Czarnek: Życzę znakomitych wyników w nauczaniu i szybkiego dojścia do kolejnych wakacji. Nauczycielom natomiast życzymy cierpliwości, sukcesów pedagogicznych i coraz większych podwyżek, bo tego potrzebują

W całej Polsce 1 września zabrzmiały w szkole pierwsze dzwonki. Nowy rok szkolny 2022/2023 rozpoczęło 4,6 mln uczniów. Nowy rok szkolny to także kwestia podwyżek dla nauczycieli. Ministerstwo Edukacji i Nauki nie przewiduje w najbliższej przyszłości nauki w trybie zdalnym. Dzieci rozpoczynają nowy rok szkolny w trybie stacjonarnym. „Nie będę ukrywał, że dokładnie pamiętam każdy 1 września i wiem, że nie jest to najsympatyczniejszy dzień w życiu ucznia. To zupełnie oczywiste – trzeba wrócić do obowiązków szkolnych. Życzę uczniom szybkiego wejścia w nowy rok szkoły i szybkiego dojścia do kolejnych wakacji, Nauczycielom natomiast życzymy wytrwałości, cierpliwości, sukcesów pedagogicznych i coraz większych podwyżek, bo tego potrzebują” – powiedział prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

1 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2022/2023. Naukę rozpoczęło 4,6 mln uczniów. Szkoły w całej Polsce zostały zmodernizowane i wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, który zachęci dzieci do poszerzania swoich zainteresowań i rozwijania pasji naukowych.

– Nowy rok szkolny rozpoczynamy w dużo lepszych nastrojach. Na horyzoncie nie grozi nam nauka zdalna. Podkreślam, że na horyzoncie, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, ale nie ma niepokojów związanych z koronawirusem, jakie miały miejsce 1 września 2021 roku. W związku z tym jesteśmy pełni nadziei, że w trybie stacjonarnym będziemy uczyć się cały rok. (…) Mamy wielkie inwestycje w Laboratoria Przyszłości,  mamy wielkie inwestycje w sprzęt komputerowy, szkoły podłączone są do szybkiego internetu, w większości szerokopasmowego. Rozmawiałem dziś z samorządowcami z Kościerzyny i powiedzieli mi, że dostrzegają, iż nigdy nie mieli tak nowoczesnej szkoły. Środki finansowe, które przeznaczamy na ten cel, są naprawdę bardzo duże i bardzo się z tego powodu cieszymy. (…) Jeśli chodzi o przepisy dotyczące temperatury w pomieszczeniach, to one obowiązują od kilkudziesięciu lat, natomiast zdarzają się takie sytuacje podczas każdej zimy w różnych miejscach Polski, że pojawia się awaria kotła, awaria systemu ogrzewania i wówczas na czas remontu i modernizacji szkoły były zamykane. (…) Wprowadziliśmy obowiązek po stronie dyrektora szkoły, że gdyby zdarzyła się taka sytuacja, to dzieci nie mogą pozostać bez opieki na czas awarii. Nie ma to nic wspólnego z planami nauki zdalnej – wyjaśnił minister edukacji i nauki.

 

 

Nowy rok szkolny to także kwestia podwyżek dla nauczycieli. Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało wzrost wynagrodzeń od 1 września. [czytaj więcej] 

– Rozumiemy postulaty nauczycieli. Jest inflacja, a podwyżki wynagrodzeń są absolutnie konieczne, dlatego wprowadziliśmy od 1 września podwyżki dla najmniej zarabiających o łącznej wysokości 20 procent; podwyżki od 1 maja dla wszystkich w wysokości 4,4 procent. Został także przyjęty budżet przez Radę Ministrów. Jeszcze nad nim pracujemy, natomiast jeden komunikat jest niezwykle ważny: gigantyczna subwencja oświatowa w 2023 roku  w wysokości 64,4 mld złotych. Wszystko z przeznaczeniem na podwyżki dla nauczycieli. Te wynagrodzenia od 1 stycznia 2023 roku będą wyższe o 1240 złotych brutto miesięcznie, jeśli chodzi o tych najmniej zarabiających; i 820 złotych brutto miesięcznie dla tych więcej zarabiających. To jest bardzo duża podwyżka wynagrodzeń. (…) Wiem, że nauczyciele chcą zarabiać więcej. Także chcę, aby nauczyciele zarabiali więcej. W tej chwili jest to rekordowa podwyżka i subwencja oświatowa – podkreślił prof. Przemysław Czarnek.

Coraz więcej niepokojów pojawia się wśród rodziców, którzy martwią się o swoje dzieci. W obliczu ataków ideologicznych na najmłodszych Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało, że podejmie wszelkie działania, aby chronić uczniów przed deprawacją. W obronie dzieci wystąpiło wiele organizacji, między innymi Ruch Ochrony Szkoły. [czytaj więcej] 

– Robimy wszystko, aby w szkole nie dochodziło do ideologizowania dzieci i ich deprawowania. Odbyłem spotkanie w Kancelarii Prezydenta RP na temat ustawy, którą będziemy uchwalać jesienią, a która to będzie chroniła prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem. To jest rzecz bulwersująca, bo ideologizowanie dzieci ma miejsce, szczególnie w dużych miastach takich jak Warszawa czy Poznań, jest na dużą skalę. (…) Trzeba temu postawić tamę i to robimy – mówił gość Radia Maryja.

– Obowiązkiem rodziców jest wychowywanie dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem. Rodzice nie mogą abdykować, nie mogą dezerterować od swojego obowiązku, a gwarantuje im to konstytucja – dodał.

Prof. Przemysław Czarnek złożył życzenia uczniom i nauczycielom, którzy rozpoczynają dziś nowy rok szkolny.

– Nie będę ukrywał, że dokładnie pamiętam każdy 1 września i wiem, że nie jest to najsympatyczniejszy dzień w życiu ucznia. To zupełnie oczywiste – trzeba wrócić do obowiązków szkolnych. Życzę uczniom szybkiego wejścia w nowy rok szkoły, znakomitych wyników w nauczaniu i szybkiego dojścia do czerwca 2023 roku i do kolejnych wakacji, które zawsze są najpiękniejsze w życiu młodych ludzi. Nauczycielom natomiast życzymy wytrwałości, cierpliwości, sukcesów pedagogicznych i coraz większych podwyżek, bo tego potrzebują – akcentował minister edukacji i nauki.

List Ministra Edukacji i Nauki na rozpoczęcie roku szkolnego 2022-2023 - fot. fot. MEiN

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przypomina, że do 30 listopada można składać wnioski do programu „Dobry Start”.  Nabór wniosków prowadzony jest wyłącznie online za pośrednictwem trzech kanałów: portalu Emp@tia, platformy usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz bankowości elektronicznej. Więcej informacji można znaleźć [tutaj].

ulotka - Dobry Start - fot. MEiN

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem min. prof. Przemysława Czarnka można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl