fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] Min. P. Czarnek: Cieszymy się, że tylu studentów podejmuje naukę na kierunkach humanistycznych, ścisłych, inżynieryjnych i medycznych. Wszyscy jesteśmy potrzebni Polsce

Kilkaset tysięcy studentów podejmuje w tym roku studia na pierwszym roku, czyli dopiero wkracza w wyjątkowy czas studiowania. Studentów jest oczywiście mniej, ponieważ mamy do czynienia z niżem demograficznym. Liczba studentów rozpoczynających naukę spadła. Jest tak niemal we wszystkich uczelniach w Polsce. Mimo to cieszymy się, że tylu studentów podejmuje naukę na kierunkach humanistycznych, ścisłych, inżynieryjnych i medycznych. Wszyscy jesteśmy potrzebni Polsce – powiedział minister edukacji i nauki, prof. Przemysław Czarnek, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Ponad milion studentów rozpoczęło dziś nowy rok akademicki.

– W Polsce mamy ponad milion studentów. Jest ich mniej niż 10-15 lat temu, bo zapaść demograficzna, z którą mamy problem w Polsce, dotarła na uczelnie wyższe. Mimo to mamy ponad milion studentów na uczelniach publicznych i niepublicznych. Dziś rozpoczynamy nowy rok akademicki w trybie stacjonarnym. Mamy nadzieję, że będzie tak do końca roku – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Prof. Przemysław Czarnek poinformował, że spadła liczba studentów, co spowodowane jest niżem demograficznym w Polsce.

– Kilkaset tysięcy studentów podejmuje w tym roku studia na pierwszym roku, czyli dopiero wkracza w wyjątkowy czas studiowania. Studentów jest oczywiście mniej, ponieważ mamy do czynienia z niżem demograficznym. Mogę podać przykład Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w którym liczba studentów rozpoczynających naukę spadła z 20 tysięcy do 10 tysięcy. Jest tak niemal we wszystkich uczelniach w Polsce. Mimo to cieszymy się, że tylu studentów podejmuje naukę na kierunkach humanistycznych, ścisłych, inżynieryjnych i medycznych. Wszyscy jesteśmy potrzebni Polsce – akcentował minister edukacji i nauki.

Według zapowiedzi szefa resortu edukacji i nauki oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego nauczanie ma odbywać się w trybie stacjonarnym. [czytaj więcej] 

– Razem z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim inaugurowaliśmy dziś nowy rok akademicki w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie i podkreśliliśmy, że pomimo wkraczania w czwartą falę koronawirusa, to rozpoczynamy naukę na uczelniach w sposób stacjonarny i nie przewidujemy żadnych zmian w tej sprawie. Na horyzoncie nie ma decyzji, aby odejść od nauczania stacjonarnego – zapewnił gość Radia Maryja.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nazywaną pakietem wolności akademickiej. Zgodnie z nowelizacją, której projekt przygotowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie stanowiło przewinienia dyscyplinarnego.

– Pakiet Wolności Akademickiej jest konieczny po to, abyśmy wprowadzili pełną wolność akademicką. Wolność nie tylko w prowadzeniu badań naukowych, publikowania, ale także wolność w głoszeniu swoich przekonań światopoglądowych, filozoficznych i religijnych. To gwarantuje nam konstytucja – akcentował minister.

 

Całą rozmowę z prof. Przemysławem Czarnkiem można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj