[TYLKO U NAS] Min. M. Zagórski: Rozmawiamy z przedsiębiorcami, by jak najlepiej skorzystali na przełomie technologicznym

Rozmawiamy z przedsiębiorcami po to, by jak najlepiej skorzystali na przełomie technologicznym, który już trwa – mówił w rozmowie z TV Trwam minister cyfryzacji Marek Zagórski. Resort pracuje nad zmianami prawnymi, ale też stworzeniem odpowiedniej infrastruktury, która jest gwarancją najnowszych technologii.

Jesteśmy w trakcie przełomu technologicznego.

– Przełomu, który charakteryzuje się tym, że mamy do czynienia z gospodarką opartą o dane – zaznaczył Marek Zagórski.

Gospodarką bazującą na przetwarzaniu coraz większej ilości danych oraz sięgającą po nowe technologie, by dane przetwarzać jeszcze bardziej efektywnie. I właśnie na tym – jak tłumaczył minister cyfryzacji – bazują podstawowe aplikacje i smartfony.

– To, co Ministerstwo Cyfryzacji i rząd może zaoferować, to przede wszystkim rozmawiać z przedsiębiorcami na temat tego, jak te kwestie wyregulować w różnych aspektach – wskazał szef resortu.

I – co równie ważne – jak pomóc pozyskiwać środki unijne w nowej perspektywie budżetowej. Bo dostępne są one nie tyle w programach krajowych, co pozostają w dyspozycji Komisji Europejskiej. Po te pieniądze chcą sięgnąć wszyscy, w tym także polscy przedsiębiorcy.

– Na właśnie zastosowanie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji, na nowe technologie, jak rozwijać swoje biznesy, wykorzystując optymalnie bigdate’a – powiedział Marek Zagórski.

Sfera cyfrowa to 46 proc. polskiego PKB. Rozwija się w tempie 7 proc. rocznie, czyli szybciej niż cała gospodarka. Resort cyfryzacji wciąż pracuje nad zmianami prawnymi, które z jednej strony mają nakreślić szczegółowe bariery w przestrzeni cyfrowej, z drugiej – będą wspierać biznes.

– Pracujemy nad takimi rozwiązaniami, jak e-doręczenia, które na tym styku biznes-administracja, będą miały istotny wpływ na funkcjonowanie, zwłaszcza po stronie administracji – zwrócił uwagę szef resortu.

Już teraz w Polsce funkcjonuje węzeł krajowy i środki identyfikacji elektronicznej. Dalszy rozwój jest uzależniony od infrastruktury. Dlatego ministerstwo – wspólnie z operatorami telekomunikacyjnymi – pracuje nad stworzeniem sieci światłowodowej, gotowej na najnowocześniejsze technologie.

– Podstawą 5G w jeszcze większym stopniu niż telefonii mobilnej dzisiaj funkcjonującej są sieci światłowodowe – wskazał minister cyfryzacji.

Przed Polską duży skok, na którym mogą skorzystać przedsiębiorcy i cała gospodarka – podsumował Marek Zagórski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj