fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] Min. M. Warchoł: Koniec sytuacji, kiedy ofiara spotyka oprawcę na ulicy i ten śmieje się jej w twarz

Koniec sytuacji, w której ofiara następnego dnia spotyka swojego oprawcę na ulicy i ten śmieje się jej w twarz powiedział w kontekście zmian w Kodeksie karnym w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Rząd przyjął we wtorek propozycje zmian w Kodeksie karnym, które przewidują m.in. zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci [zobacz więcej]. Jak wyjaśnił polityk, „przede wszystkim zmieni się to, że gwałt na dziecku będzie zagrożony karą pozbawienia wolności od lat 5, a nie – jak to obecnie jest – od lat trzech”.

– Jeśli chodzi o małoletniego, który pozostaje pod pieczą swojego oprawcy, w takiej sytuacji kara pozbawienia wolności zaczynać się będzie od lat 8. Kary te będą sięgać do lat 30 w obu przypadkach. Ponadto, jeśli chodzi o molestowane seksualnie dziecko, to istotne jest, że zostanie podniesiony wiek z 15 na 16 lat. Dodatkowo, zostaje podwyższona kara do 15 lat pozbawienia wolności za takie działanie, ale jeśli dziecko jest młodsze niż 7 lat, wtedy będzie to zbrodnia od 3 lat pozbawienia wolności w górę – mówił wiceminister sprawiedliwości.

Marcin Warchoł zaznaczył, że „to są bardzo ważne zmiany, bo jeżeli spojrzymy dzisiaj na praktykę sądową, zobaczymy, że 41 proc. kar za sytuacje molestowania seksualnego jest orzekanych w zawieszeniu”.

– 61 proc. kar wobec pedofilów za molestowanie, czyli za wykorzystanie seksualne dziecka – art. 200 par. 1 Kodeksu karnego – to są kary w dolnych granicach – od dwóch do trzech lat. Tylko 3 proc. kar orzekanych jest w wymiarze 5 lat i dłuższe, czyli tzw. kary długoterminowe. Można powiedzieć, że nasze sądy należą do jednych z najłagodniejszych w Europie. Te zmiany też mają na celu zmianę polityki karania, żeby było odpowiednio surowo i żeby uwzględniać to zło, które zostało wyrządzone – podkreślił.

Zgwałcenie i zabicie dziecka będzie oznaczało karę dożywotniego pozbawienia wolności. Jak dodał polityk, osoby, które się tego dopuszczą, będą mogły być „wyłączone przez sąd z przywileju przedterminowego warunkowego zwolnienia”.

– Dodatkowa zmiana polega na tym, że wyłączone zostanie przedawnienie w przypadku zgwałcenia małoletniego. Też ważną zmianą jest to, że sąd będzie musiał orzekać zakaz kontaktowania się pokrzywdzonego ze swoim oprawcą i zakaz opuszczania lokalu będzie sąd orzekał na wniosek pokrzywdzonego. Poza tym, jeżeli ofiara takiego przestępstwa złoży taki wniosek, sąd nie będzie miał wyboru i będzie musiał orzec zakaz kontaktowania się. Koniec sytuacji, w której ofiara następnego dnia spotyka swojego oprawcę na ulicy i ten śmieje się jej w twarz – zaznaczył Marcin Warchoł.

Cała rozmowa z wiceministrem Marcinem Warchołem dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj