PAP/Leszek Szymański

Zmiany w Kodeksie karnym – nawet 30 lat więzienia za pedofilię

Nawet 30 lat więzienia za pedofilię – tak będą wyglądały zmiany w Kodeksie karnym. Szczegóły przedstawili we wtorek premier Mateusz Morawiecki i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Rząd zabiera się za zdecydowaną walkę z pedofilią – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

– Zwyrodniałe, obrzydliwe, okrutne, bestialskie przestępstwo, zachowanie społeczne – na czele z pedofilią – będzie bardzo surowo napiętnowane. Jeszcze dużo bardziej surowo niż jest obecnie w Kodeksie karnym – oświadczył szef rządu.

Obecnie za gwałt na nieletniej osobie kara wynosi od trzech do piętnastu lat więzienia. Teraz będzie to nawet trzydzieści lat.

– Do tej pory zbyt często słyszeliśmy o wyrokach, które były zbyt łagodne. To oburzająco pobłażliwe traktowanie przestępców, którzy krzywdzili dzieci teraz chcemy zmienić – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Jak mówił premier, w tego typu przestępstwach nie ma miejsca dla zawieszania kary. Na szczególne potępienie zasługują ci, którzy mają pod swoją opieką dzieci.

– Wszystkie tego typu osoby muszą ponosić odpowiedzialność jeszcze wzmocnioną, co też ma odzwierciedlenie w naszych propozycjach – wskazał szef rządu.

W takim przypadku minimalny wymiar kary wzrasta – zaznaczył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

– Wprowadzamy rozwiązanie, że zgwałcenie osoby małoletniej (poniżej lat 16), które było połączone ze szczególnym okrucieństwem, w dolnych granicach będzie zagrożone karą od 10 lat pozbawienia wolności do lat 30 – zapowiedział minister Zbigniew Ziobro.

Nowe kary opracowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgodnie z nowelizacją, wzrośnie także ochrona prawno-karna dzieci z piętnastu do szesnastu lat. Projekt przyjął już rząd.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl