fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Mec. Obara nt. badania przez polskich prokuratorów wraku Tu-154 M: Kolejna inscenizacja ze strony Rosji

Po zapoznaniu się z możliwościami, jakie udostępnili polskim prokuratorom prokuratorzy rosyjscy, a więc praktycznie ograniczanie się do obserwowania – niemożności aktywnego udziału – traktuję to jako jedną z rosyjskich inscenizacji – powiedział w piątkowym programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja mec. Lech Obara. Piątek był dniem badań polskich prokuratorów wraku Tu-154M w Smoleńsku.

Działania Rosjan są odpowiedzią na polską ofensywę w sprawie śledztwa smoleńskiego. Ale to jedynie inscenizacja – wskazał gość Radia Maryja.

Jest to próba pokazania, że jednak coś jest robione, że jest jakieś współdziałanie. Jednak moim zdaniem jest to coś, co ma być nieudolną próbą pokrycia wieloletniego braku aktywności w tej sprawie. Zatem to tylko inscenizacja – powiedział mec. Lech Obara.

Gość „Aktualności dnia” odniósł się również do przyznania Piotrowi Walentynowiczowi statusu pokrzywdzonego ws. katastrofy smoleńskiej i wskazał, że nie będzie to miało większego wpływu na przebieg sprawy.

Usiłując uczestniczyć w jakiś sposób w postępowaniu przygotowawczym – poprzez zapewnienie udziału Piotrowi Walentynowiczowi udziału w charakterze pokrzywdzonego – na wstępie zapoznaliśmy się z definicją tego, czego ma dotyczyć śledztwo. To śledztwo jest w sprawie naruszenia przepisów bezpieczeństwa w ruchu i eksploatacji transportu powietrznego, niedopełnienia obowiązków przez osoby z tym związane, czyli pilotów. Jeżeli ogranicza się to śledztwo jedynie do tego, to nic dziwnego, że nie spodziewamy się, by strona rosyjska przedsięwzięła cokolwiek w kierunku poszukiwania innych przyczyn niż tylko błąd pilotów czy – daj Boże, by to uznano – pracowników naziemnych, którzy kierowali samolotem – zaznaczył Lech Obara.

Od czerwca tego roku sprawa śledztwa smoleńskiego stała się międzynarodowa. Wszystko za sprawą rezolucji komisji prawnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, która składa się z 46 państw – zaznaczył mecenas i dodał, że Niemcy jako jedyny kraj wstrzymały się od głosu w tej sprawie.

Powiedzmy sobie szczerze, Rosjanie w ten sposób chcą dać odpowiedź na rezolucję przyjętą przez komisję prawną Rady Europy. Tak oto śledztwo smoleńskie nabiera charakteru międzynarodowego, a dokładniej – charakteru międzynarodowego nabiera problem nieudolności tego śledztwa zarówno ze strony wcześniejszych władz polskich, jak i bojkotu w tej sprawie ze strony rosyjskiej – powiedział Lech Obara.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem mec. Lecha Obary można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj