fot. flickr.com

Szwecja: Polityk Zielonych oferował opozycji głosy muzułmanów za zgodę na budowę meczetu

Zasiadający we władzach gminy Botkyrka pod Sztokholmem Ali Khalil z Partii Ochrony Środowiska – Zielonych zaoferował na spotkaniu z opozycyjną Umiarkowaną Partią Koalicyjną głosy muzułmanów w zamian za zgodę na budowę nowego meczetu.

Sprawę wyborczej korupcji przed niedzielnymi wyborami samorządowymi oraz parlamentarnymi ujawnili reporterzy szwedzkiej telewizji publicznej SVT.

„Muzułmanie powiedzieli nam, że ich społeczność liczy 4,5 tys. członków i że mogą nam przekazać 3 tys. głosów” – powiedziała Stina Lundgren, przewodnicząca Umiarkowanej Partii Koalicyjnej w gminie Botkyrka.

Według złożonej przez Aliego Khalila obietnicy imam podczas piątkowej modlitwy mógłby polecić głosowanie na Umiarkowaną Partię Koalicyjną. Dzięki temu pozostające w opozycji ugrupowanie miałoby po 24 latach powrócić do władzy, a przy okazji poprzeć projekt budowy nowego meczetu. Muzułmanie chcieliby otrzymać od gminy działkę położoną w centrum.

„Oczywiście byliśmy zaskoczeni taką propozycją. Nie wiedzieliśmy, że taki ma być cel spotkania. Dla nas takie podejście jest nie do przyjęcia” – oświadczyła Stina Lundgren.

Dziennikarze telewizji SVT przeprowadzili prowokację i ustalili, że oferta Khalila jest aktualna nawet na kilkadziesiąt godzin przed wyborami. W ostatniej chwili muzułmanie obiecali załatwienie 1-1,5 tys. głosów.

Ali Khalil w rozmowie z dziennikarzami nie chciał przyznać się do oferty sprzedania głosów w zamian za zgodę na nowy meczet.

„Moja rola została niewłaściwie zrozumiana” – tłumaczył polityk Zielonych.

W piątek sekretarz partii Amanda Lind poinformowała, że Ali Khalil zrezygnuje z zajmowanych stanowisk i nie będzie reprezentował tego ugrupowania.

Współrządząca Szwecją Partia Ochrony Środowiska-Zielonych jest uważana za przyjazną społeczności muzułmańskiej.

W 2016 roku socjaldemokratyczny premier Szwecji Stefan Loefven zdymisjonował ministra budownictwa mieszkaniowego i urbanizacji Mehmeta Kaplana z Partii Ochrony Środowiska – Zielonych w związku z ujawnieniem przez media, że spotkał się on z przedstawicielem tureckiej terrorystycznej organizacji Szare Wilki.

Przy innej okazji urodzony w Turcji Kaplan, który jest praktykującym muzułmaninem, przyrównał politykę Izraela wobec Palestyny do działań nazistowskich Niemiec wobec Żydów w latach 30. XX wieku.

PAP/RIRM

drukuj