fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] M. Wójcik: Chcę zdementować informację, jakoby w śmierć B. Kwietnia zaangażowane były osoby trzecie bądź było to samobójstwo

Na podstawie wstępnych informacji, którymi dysponuję, mogę powiedzieć, że była to naturalna przyczyna zgonu. Nie było udziału żadnej osoby trzeciej, ani nie było samobójstwa. Pojawienie się w przestrzeni medialnej informacji, że były jakieś dziwne okoliczności śmierci nie wchodzą w grę. Chciałem zdementować tę informację. Ostateczny komunikat będzie oczywiście wydany przez w czwartek prokuraturę – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

W sprawie śmierci Brunona Kwietnia wypowiadają się „eksperci”, którzy nie wiedzą, co się tak naprawdę stało – powiedział Michał Wójcik.

– Brunon Kwiecień to osoba, która przed kilkoma laty próbowała dokonać zamachu na budynek parlamentu. Czynił on przygotowania do tego zamachu. Pierwotnie za to został skazany na 13 lat pozbawienia wolności, ale ostatecznie obniżono mu tę karę do 9 lat. Kilkadziesiąt godzin temu zmarł w więzieniu. Pojawiło się w związku z tym bardzo dużo informacji nieprawdziwych, które sieją zamęt w obszarze medialnym. Dzieje się tak dlatego, aby ludzie myśleli, że coś nadzwyczajnego się dzieje. Wypowiadają się w tej sprawie różne osoby, „eksperci”, którzy nie mają wiedzy, co się tak naprawdę stało, a jednak tworzą jakieś teorie spiskowe – zaznaczył wiceminister sprawiedliwości.

Sekcja zwłok Brunona Kwietnia zostanie przeprowadzona przy udziale prokuratora w czwartek. Wtedy będziemy mieli absolutną pewność, co do okoliczności jego śmierci – dodał.

– Cały czas trwają czynności wyjaśniające w dwóch obszarach: z jednej strony wewnętrzna kontrola w służbie więziennej – wskazano zespół, który składa się z funkcjonariuszy, ekspertów, ludzi, który zajmują się tego typu sytuacjami, żeby przedstawić nam informację co się stało. Z drugiej strony prokuratura prowadziła swoje czynności. Na podstawie wstępnych informacji, którymi dysponuję, mogę powiedzieć, że była to naturalna przyczyna zgonu. Nie było udziału żadnej osoby trzeciej, ani nie było samobójstwa. Pojawienie się w przestrzeni medialnej informacji, że były jakieś dziwne okoliczności śmierci nie wchodzą w grę. Chciałem zdementować tę informację. Ostateczny komunikat będzie oczywiście wydany przez prokuraturę – wskazał gość Radia Maryja.

W zakładach karnych tak naprawdę co drugi dzień umierają ludzie z przyczyn naturalnych – zwrócił uwagę wiceszef resortu sprawiedliwości.

– To nie jest wyjątkowa sytuacja. Musimy pamiętać, że zgony następują z różnych przyczyn w zakładach karnych, gdzie w jednostkach penitencjarnych, a także w aresztach śledczych, przebywa obecnie ok. 75 tys. osób. Zatem to jest jak duże miasto. Są tam bardzo różne sytuacje. Rocznie mamy ok. 140 zgonów z przyczyn naturalnych. Oznacza to, że co drugi dzień w jakiejś jednostce penitencjarnej dochodzi do zgonu z różnych przyczyn, np. z powodu choroby – powiedział Michał Wójcik.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Michała Wójcika można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj