fot. PAP/Rafał Guz

M. Wójcik: W 24 jednostkach penitencjarnych uruchomiono produkcję maseczek ochronnych

Na polecenie Ministra Sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro uruchomiono w 24 jednostkach penitencjarnych produkcję maseczek ochronnych – powiedział wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Dodał, że Ministerstwo Sprawiedliwości wykorzystuje wszelkie możliwości do tego, by włączyć się w walkę z epidemią koronawirusa.

Jak przekazał wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik w 24 czterech jednostkach penitencjarnych – zakładach karnych i aresztach – uruchomiono produkcję maseczek.

„Docelowo będzie produkowanych tam 800 tys. maseczek ochronnych miesięcznie. Już dzisiaj jest to ok. 600 tys. W różnych miejscach produkują je od jakiegoś czasu więźniowie” – zaznaczył Michał Wójcik.

Poinformował, że za kilka dni w jednostce w Wołowie uruchomiona zostanie pierwsza linia, gdzie produkowane będą środki dezynfekujące.

„Będzie to około 80 tys. litrów miesięcznie” – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Podkreślił też, że dodatkowo w Sieradzu, w jednym z zakładów, produkowane jest kilkaset ochronnych kombinezonów, które trafią do szpitali.

„Niech to będzie wielki ukłon w stronę lekarzy i pielęgniarek, którzy walczą z poświęceniem z epidemią. My, jako resort sprawiedliwości też chcemy dołożyć swoją cegiełkę w tej walce” – powiedział Michał Wójcik.

Podkreślił też, że chce podziękować więźniom oraz funkcjonariuszom, którzy sami zgłaszają się do akcji i chcą się włączyć w walkę z koronawirusem.

Z kolei, jak przekazała ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik Prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej największe przywięzienne zakłady pracy zatrudniają ok. 200 więźniów do szycia maseczek i odzieży ochronnej.

„W zakładach przywięziennych IGB Mazovia, PP RAKON, PPO Sieradz i PPW Agot więźniowie szyją teraz ok. 20 tys. maseczek w ciągu jednego dnia. Od poniedziałku przy Zakładzie Karnym w Wołowie planowane jest uruchomienie produkcji środków dezynfekujących” – podała ppłk. Elżbieta Krakowska.

Dodała, że Państwowe Przedsiębiorstwo Odzieżowe Sieradz, zatrudniające ponad 90 skazanych z Zakładu Karnego w Sieradzu, oprócz maseczek ochronnych produkuje dziennie ok. 350 kombinezonów ochronnych i 1200 fartuchów.

„Kombinezony i fartuchy szyte są dla firmy dostarczającej profesjonalne wyposażenie medyczne dla szpitali i placówek zdrowia” – poinformowała rzecznik Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Jak podkreśliła, szycie maseczek odbywa się także w ramach zajęć resocjalizacyjnych, terapii zajęciowej lub zajęć własnych. Materiałów dostarczają różnego rodzaju instytucje, które chcą się włączyć w działania zapobiegające rozprzestrzenianiu koronawirusa.

„W ciągu jednego dnia osadzeni produkują ponad 5 tys. maseczek, a w ciągu tygodnia około 30 tys. Obecnie najwięcej maseczek produkowanych jest w Zakładzie Karnym nr 1 w Grudziądzu, Areszcie Śledczym w Ostrowie Wlkp. i Zakładzie Karnym Nr 2 w Strzelcach Opolskich” – podała ppłk. Elżbieta Krakowska.

Zaznaczyła, że wyprodukowane przez więźniów maseczki ochronne i inne środki przekazywane są do Ministerstwa Sprawiedliwości, sądów, prokuratur, jednostek penitencjarnych, a także szpitali, placówek medycznych i fundacji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl