fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Romanowski: Ustawa antyprzemocowa zapewni wsparcie pokrzywdzonym i pozwoli na wydalenie sprawcy z mieszkania

Ustawa antyprzemocowa pozwoli na wydalenie sprawcy z mieszkania na jakiś czas, a także zapewnieni osobom pokrzywdzonym wsparcie prawne, psychologiczne, medyczne czy materialne – powiedział w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

30 listopada weszła w życie tzw. ustawa antyprzemocowa. Marcin Romanowski zaznaczył, że „ofiary przemocy domowej będą mogły liczyć na skuteczną i szybką pomoc”.

– Bardzo często ofiary przemocy domowej to kobiety, dzieci, seniorzy, a więc osoby słabsze. Pomoc będzie skuteczna dzięki temu, że będzie ona natychmiastowa. Policja otrzymuje nowe narzędzie w postaci bezzwłocznego nakazu opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy. Taki nakaz można wydać w momencie, kiedy dochodzi do stwierdzenia przez policję sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu osoby zagrożonej. (…) Często sytuacja nie kwalifikuje się na zatrzymanie kogoś w areszcie, ale na wydalenie takiej osoby z mieszkania na 14 dni. Wcześniej to ofiara musiała uciekać albo pozostawała ze sprawcą pod jednym dachem – wyjaśnił gość Radia Maryja.

Wiceminister sprawiedliwości wskazał, że „w sytuacji przemocy ważna jest natychmiastowość oraz kontrola sądowa, w kontekście której również przewidzieliśmy kolejne ważne rozwiązania”.

Chodzi o przyspieszony tryb cywilny, żeby nakaz skontrolować i przedłużyć. Dzięki regulacjom usprawniającym postępowanie cywilne doprowadzimy do sytuacji, w której będzie trzeba wydać rozstrzygnięcie w ciągu 30 dni. Włączyliśmy w ten system środki pomocy pokrzywdzonym. Z jednej strony jest kwestia represji i wydalenia sprawcy z mieszkania na jakiś czas, a z drugiej strony jest zapewnienie osobom pokrzywdzonym wsparcia prawnego, psychologicznego, medycznego czy materialnego – podkreślił polityk.

Marcin Romanowski powiedział, że „długi czas do ogłoszenia wejścia w życie przepisów był po to, żeby przygotować razem z ekspertami przepisy wykonawcze”.

– Oparliśmy się na używanych przez policję kwestionariuszach szacowania ryzyka, modyfikując je, gdyż obecne były stosowane do zatrzymań, a nowe będą do natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania. Policja została przeszkolona. (…) Bardzo dużo zostało zrobione, by narzędzie nakazu opuszczenia mieszkania skutecznie zafunkcjonowało, żeby policjanci wiedzieli, jak je zastosować, żeby osoby pokrzywdzone wiedziały też, jakie są nowe regulacje. (…) To narzędzie będzie stosowane tylko wtedy, kiedy miała miejsce przesłanka zagrożenia życia lub zdrowia osoby pokrzywdzonej przemocą domowników – wyjaśnił wiceminister sprawiedliwości.

Cała rozmowa z Marcinem Romanowskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj