fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Chcemy, żeby spółki Skarbu Państwa były lokomotywami polskiej gospodarki, centrami rozwoju gospodarczego

Chcemy, żeby spółki Skarbu Państwa (…) były lokomotywami polskiej gospodarki; takimi centrami rozwoju gospodarczego; miejscami, gdzie pojawiają się nowe technologie, nowa jakość zarządzania i to wszystko ma ogromny związek z polskim biznesem, z małymi i średnimi przedsiębiorstwami – podkreślał Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, w swoim wykładzie podczas konferencji „Przedsiębiorczość w Polsce – nowe perspektywy rozwoju” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki podczas konferencji naukowej „Przedsiębiorczość w Polsce – nowe perspektywy rozwoju” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej wygłosił wykład na temat: „Spółki Skarbu Państwa a małe i średnie przedsiębiorstwa”.

– My chcemy, żeby spółki Skarbu Państwa – poczynając od największych championów na czele z Orlenem, poprzez spółki duże, średnie, do tych mniejszych, które może w skali kraju nie generują wielkich wpływów na gospodarkę, ale w skali danego powiatu, gminy już tak – chcemy, żeby te spółki były lokomotywami polskiej gospodarki; takimi centrami rozwoju gospodarczego; miejscami, gdzie pojawiają się nowe technologie, nowa jakość zarządzania i to wszystko ma ogromny związek z polskim biznesem, z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, w zdecydowanej większości firmami rodzinnymi – mówił Maciej Małecki.

– Silne spółki Skarbu Państwa, które inwestują w Polsce, to jest szansa na wejście dostawców usług i produktów dla innych polskich firm. Często dla rodzinnych średnich i małych przedsiębiorstw. Cieszymy się z inwestycji zagranicznych, a zwłaszcza wtedy, kiedy mieliśmy ogromne bezrobocie i każda inwestycja, każde miejsce pracy było ważne – dodał.

Spółki Skarbu Państwa są silnie powiązane i mają istotny wpływ na polską gospodarkę poprzez realizowane inwestycje.

– Nasza gospodarka rozpędzana przede wszystkim przez polskich przedsiębiorców potrzebuje stałego, bezpiecznego, nieprzerwanego dopływu energii. Za strategię w tym obszarze, za regulację odpowiada rząd, ale narzędziami są m.in. spółki Skarbu Państwa. (…) Realizowane przez spółki GazSystem, PGNiG budowa terminalu gazowego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, budowa gazociągu Baltic Pipe po to, żeby uwolnić polską gospodarkę od dyktatu jednego dostawcy, od Gazpromu – podkreślił wiceminister aktywów państwowych.

Maciej Małecki zaakcentował, że powinniśmy patrzeć na polską gospodarkę jak na polski portfel, a co za tym idzie, musimy korzystać z usług i produktów polskich firm.

– Zależy nam, jako środowisku Zjednoczonej Prawicy, żeby ten model jeszcze bardziej rozwijał się; żeby z jednej strony, spółki Skarbu Państwa do łańcucha swoich dostawców włączały polskie przedsiębiorstwa (…), ale zachęcamy też państwa, żeby jak najwięcej polskich firm miało swoje konta w polskich bankach, ubezpieczenia w polskich firmach i korzystało z usług polskich, czy to championów czy mniejszych polskich firm – zachęcał.

radiomaryja.pl

drukuj