fot. twitter.com/malecki_m

[TYLKO U NAS] M. Małecki: Połączenie Orlenu i Lotosu leży w interesie Polski i Polaków

Połączenie Orlenu i Lotosu leży w interesie Polski i Polaków. Zwiększymy możliwości pozyskiwania kapitału, połączymy pewne procesy, silniejsza będzie też nasza pozycja w rozmowach z kontrahentami.  Liczę na to, że ten wniosek spotka się z pozytywną opinią Komisji Europejskiej – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam poseł PiS, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa Maciej Małecki. Wniosek o możliwość przeprowadzenia fuzji polskich potentatów paliwowych jest rozpatrywany przez Komisję Europejską.

Podczas konwencji PiS-u w Katowicach poruszono między innymi tematy energetyki związanej z energią atomową, która budzi pewne wątpliwości.

– Energia atomowa będzie stanowiła około 20 proc. energii w Polsce. To kilka bloków, które zaczną działać od roku 2030. Jest to bezpieczna technologia o zerowej emisji CO do atmosfery – wskazał Maciej Małecki.

– Chcemy takiego miksu energetycznego, który będzie przyjazny dla środowiska, ale też przyjazny dla polskich portfeli i gospodarki. Nie chcemy importować sztucznych modeli w postaci technologii, która sprawdza się w innych krajach – dodał.

– Podstawą jest to, żebyśmy nigdy więcej nie byli narażeni na szantaż ze strony wschodniego sąsiada, który używa gazu, ropy do wywierania presji politycznej na tych, którzy muszą odbierać surowce energetyczne z Rosji – podkreślił przewodniczący sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Do Komisji Europejskiej trafił w ostatnim czasie wniosek o zezwolenie na fuzję Orlenu i Lotosu.

– Połączenie Orlenu i Lotosu jest w interesie Polski i Polaków. Zwiększymy możliwości pozyskiwania kapitału, połączymy pewne procesy, silniejsza będzie też nasza pozycja w rozmowach z kontrahentami. Da nam to lepszą pozycję na rynku paliw i pozwoli skuteczniej rywalizować na rynku międzynarodowym. Liczę na to, że ten wniosek spotka się z pozytywną opinią – zaznaczył poseł PiS.

RIRM

drukuj