fot. twitter.com/MarzenaMachalek

[TYLKO U NAS] M. Machałek: Zaczynamy dalej pracę nad tym, co można poprawić i co należy zrobić, by polska edukacja była jak najlepsza

Nie tylko wyposażanie w wiedzę, nie tylko kształcenie umiejętności, ale formowanie, wychowywanie człowieka – to jest bardzo powszechnie podejmowany problem, jeśli chodzi o obrady okrągłego stołu. Zaczynamy dalej pracę nad tym, co można poprawić i co należy zrobić, by polska edukacja, która jest dobrem narodowym, była jak najlepsza – mówiła Marzena Machałek, wiceminister edukacji narodowej, w poniedziałkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Rozpoczął się drugi etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. W pierwszym etapie rekrutacji do szkół średnich prawie 90 proc. uczniów dostało się do wybranej przez siebie szkoły. Przedstawiciele opozycji wielokrotnie powtarzali, że dla wielu uczniów zabraknie miejsc w szkołach. Zdaniem wiceminister edukacji narodowej Marzeny Machałek, było to bezpodstawne straszenie rodziców i uczniów.

–  To oczywiście było straszenie Polaków, straszenie rodziców i uczniów. Nie dość, że niepotrzebne, to jestem przekonana, że bardzo niedobre, ponieważ zawsze rekrutacja sama w sobie jest tym momentem, który stresuje uczniów i rodziców – zaznaczyła Marzena Machałek.

Gość „Aktualności dnia” odniosła się do innych bezzasadnych zarzutów ze strony opozycji dotyczących edukacji.

– Powiedziano, że w momencie, kiedy przywrócimy obowiązek szkolny od 7 lat, a jeżeli rodzic będzie miał taką wolę – od 6 lat, to nauczyciele będą masowo zwalniani. Okazuje się, że nie. Zwiększyło się zapotrzebowanie na nauczycieli – zauważyła wiceminister edukacji.

Marzena Machałek podkreśliła, że reforma szkolnictwa jest sporym wyzwaniem, które może być narażone na pewne niedoskonałości.

– Obiecaliśmy, że będziemy reformować szkołę, że będziemy przywracać rangę kształceniu, wychowaniu. Obiecaliśmy, że przywrócimy czteroletnie licea ogólnokształcące; że przestaniemy uczyć pod testy; że przywrócimy kształcenie zawodowe, branżowe i odbudujemy prestiż. My to wszystko realizujemy. To są trudne zadania i mogą być przy tym jakieś niedoskonałości. Przy tak potężnej operacji na pewno jest to wielkie wyzwanie organizacyjne, logistyczne – powiedziała wiceszefowa MEN.

Na przełomie sierpnia i września we wszystkich województwach będą organizowane tzw. okrągłe stoły, podczas których będą podejmowane tematy odnoszące się do reformy szkolnictwa.

– Trzeba podjąć mądrą rozmowę nad zmianami, jeśli chodzi o sposób kształcenia, awansu i wynagrodzenia nauczycieli. I to – co mnie cieszy – na co zwracają uwagę uczestnicy okrągłego stołu, że bardzo ważne jest wychowanie, formowanie, etyka, wartości. Nie tylko wyposażanie w wiedzę, nie tylko kształcenie umiejętności, ale formowanie, wychowywanie człowieka – to jest bardzo powszechnie podejmowany problem, jeśli chodzi o obrady okrągłego stołu. Zaczynamy dalej pracę nad tym, co można poprawić i co należy zrobić, by polska edukacja, która jest dobrem narodowym, była jak najlepsza – tłumaczyła wiceminister edukacji.

Marzena Machałek opowiedziała o nowym programie realizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, dotyczącym przywracania stołówek w szkołach.

– Rozpoczęliśmy bardzo ważny program „Posiłek w domu i w szkole”. Chcemy wesprzeć samorządy w odbudowaniu stołówek w szkołach. To jest bardzo ważny element, może niektórzy tego nie doceniają, ale także edukacyjny i wychowawczy. Chcemy, by dziecko miało dobry, porządny, wartościowy posiłek w szkole. Przez lata stołówki były likwidowane, a my przygotowaliśmy program, wraz z Ministerstwem Rodziny, odbudowy stołówek – poinformowała gość „Aktualności dnia”.

Całość rozmowy z wiceminister Marzeną Machałek można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl