fot. facebook/Marzena Machałek

[TYLKO U NAS] M. Machałek: Po 15 sierpnia odbędą się kolejne spotkania ze związkami zawodowymi

Wszystkie związki zawodowe zgodziły się, że trzeba dalej rozmawiać na temat systemu wynagradzania i powiązania z nim awansu. Jest tutaj duża otwartość na rozmowy. Pewnie w szczegółach rozpoczną się mocne dyskusje, ale otwartość jest – powiedziała w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister edukacji narodowej Marzena Machałek.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się z szefem ZNP Sławomirem Broniarzem i szefem FZZ Sławomirem Wittkowiczem. Komentarze po spotkaniu wskazują na to, że rozmowy przebiegły pomyślnie.

– To prawda. Miałam okazję uczestniczyć w tych spotkaniach. Udało się przeprowadzić dobre, merytoryczne rozmowy. Wspólna konferencja z panem Sławomirem Broniarzem była dla dziennikarzy zaskoczeniem. My jesteśmy otwarci na rozmowy i okazuje się, że w wielu punktach jesteśmy zgodni. Staramy się, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego patrzyć tak, że szkoła to przede wszystkim uczeń i nauczyciel – wskazała Marzena Machałek.

W jakich sprawach ministerstwo zgadza się ze związkami zawodowymi?

– Przede wszystkim nauczycielskie pensje powinny wzrastać systematycznie. Wszystkie związki zawodowe zgodziły się, że trzeba dalej rozmawiać na temat systemu wynagradzania i powiązania z nim awansu. Jest tutaj duża otwartość na rozmowy. Pewnie w szczegółach rozpoczną się mocne dyskusje, ale otwartość jest – powiedziała wiceminister edukacji.

Rząd po negocjacjach ze związkami zawodowymi i podpisaniu porozumienia z „Solidarnością” postanowił przesunąć podwyżkę ze stycznia 2020 roku na wrzesień 2019. Po dodatkowych negocjacjach postanowił też tę ostatnią podwyżkę we wrześniu 2019 roku podwyższyć o kolejne prawie 5 proc. Łącznie wyniesie ona więc 9,6 proc.

– To wynik porozumienia, które podpisaliśmy. Realizujemy to porozumienie. Wszystkie strony zgodziły się jednak, że to początek drogi – podkreśliła.

– Chcemy, żeby związki zawodowe przygotowały swoje propozycje. Po 15 sierpnia odbędą się kolejne spotkania – zapowiedziała wiceminister.

Całą rozmowę z Marzeną Machałek, wiceminister edukacji narodowej z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl