fot. PAP/Andrzej Damazy

Premier M. Morawiecki: Nasza polityka jest dla zwykłych polskich rodzin i taka zostanie

Nasza polityka jest dla zwykłych polskich rodzin i taka zostanie – oświadczył premier Mateusz Morawiecki, który w sobotę odwiedził piknik rodzinny w Mroczy (Kujawsko-pomorskie), zorganizowany z okazji inauguracji ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Rodzina 500 plus”.

„Program nazywa się Rodzina 500 plus. To jest dla rodzin. Program, który ma budować polskie rodziny” – oświadczył premier. Jak mówił, państwo polskie ma być otwarte na polskie rodziny, przyjazne i ma im pomagać.

„To jest nasz podstawowy cel. To jest racja bytu i racja stanu państwa polskiego” – dodał.

Wraz z szefem rządu do Mroczy przyjechała m.in. Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Oboje zwiedzili piknikowe stoiska i rozmawiali z uczestnikami imprezy, zorganizowanej na stadionie miejskim w Mroczy.

Podczas wystąpienia premier Morawiecki zapewniał, że będzie starał się razem z mieszkańcami „przejść po wszystkich pięknych miejscach i stoiskach i cieszyć się piękną pogodą (…) ale przede wszystkim tym, że jest pogoda dla zwykłego człowieka, że nasza polityka jest polityką dla zwykłych polskich rodzin i taka zostanie. To mogę państwu obiecać. To jest sens naszego działania, sens naszej pracy. Niech żyją polskie rodziny. Niech żyje Polska” – powiedział.

Minister Bożena Borys-Szopa podkreśliła, że „rząd Zjednoczonej Prawicy od samego początku stawiał na dobro rodziny, bo Polska silna jest tylko wówczas, kiedy silne są rodziny ją budujące”. Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wraz z premierem zachęcali do tego, aby jak najszybciej składać wnioski w programie Rodzina 500 plus, rozszerzonym od 1 lipca, także poprzez wsparcie na pierwsze dziecko.

„Oboje z panem premierem będziemy czekać na wasze pierwsze wnioski i będziemy je sprawnie realizować, żebyście państwo jak najszybciej te pieniądze otrzymali” – zapewniła Borys-Szopa. Dodała przy tym, że właśnie w Mroczy rozpoczyna się „wielka akcja 500 z drugim plusem”, zwracając uwagę na rozszerzony zakres programu.

„Jednym z najlepszych akcentów tego rządu jest inwestycja w rodzinę, bo wy rodzice i dziadkowie wiecie najlepiej, jak pieniądze przekazane na wasze konto spożytkować najlepiej dla swoich pociech” – podkreśliła minister.

Premier Morawiecki zapewnił, że „500 plus” to dla obecnego rządu najważniejszy program realizowany w polityce społecznej i gospodarczej. Dodał, iż jego rząd stara się obie te dziedziny łączyć – gospodarkę i sprawy społeczne – gdyż, jak wskazał, „to nie są dwa rozbieżne byty, to nie są dwa różne wymiary naszego życia”.

„Gospodarka jest po to, żeby społeczeństwo się jak najlepiej rozwijało. Nie chcemy Polski wyludnionej, smutnej, biednej, niemogącej związać końca z końcem, od +pierwszego do pierwszego+” – oświadczył Morawiecki. Zadeklarował, że celem rządu jest, by Polska rozwijała się ludnościowo, a polskie rodziny, „niezależnie od tego, kto ma jakie poglądy”, zyskiwały na zasobności.

Premier zaznaczył, iż założeniem projektów rządowych jest to, „by europejskość była europejskością w konkrecie”.

„Bo dużo mówimy o Europie. Unia Europejska – świetnie. Kochamy Unię Europejską. Ale to od nas, tu nad Wisłą, nad Notecią niedaleką, zależy to, czy będziemy lepiej się rozwijali” – podkreślił.

„I my staramy się przestawić te zwrotnice, gospodarcze, społeczne, żeby gospodarka działała dla dobra polskich rodzin, emerytów, młodych ludzi” – dodał. Przypomniał w tym kontekście o programie „bez podatku do 26. roku życia”.

Premier podkreślił, iż wszystkie wprowadzane przez rząd programy mają służyć również temu, aby „polska młodzież, dzieci, były w jak najlepszych warunkach wychowywane, kształcone po to, żeby potem start w życie był jak najlepszy”.

Mateusz Morawiecki powiedział, że kiedy rząd Zjednoczonej Prawicy odziedziczył finanse państwa po swych poprzednikach, musiał je naprawić.

„Musieliśmy wygrać bitwy z mafią VAT-owską, z przestępcami podatkowymi. Te pieniądze nie wzięły się z nieba, one się wzięły z ciężkiej pracy. I my rzeczywiście przesunęliśmy te kilkadziesiąt miliardów złotych właśnie na Emeryturę plus, na trzynastą emeryturę, która będzie również w przyszłym roku, jeśli wyborcy nam zaufają, i oczywiście na <<500 plus>> na każde pierwsze dziecko” – mówił szef rządu.

Premier podziękował za pracę nad tym programem obecnej minister rodziny, pracy i polityki społecznej, jej poprzedniczce – Elżbiecie Rafalskiej, a także „wszystkim w Ministerstwie Finansów, którzy się przyczynili do tego, że te pieniądze są”.

„Że są dostępne, że nie mogą się w Europie Zachodniej nadziwić, że mamy stabilność gospodarczą, jeden z najniższych deficytów budżetowych, jednocześnie pieniądze przeznaczane na programy społeczne, takie jak <<500 plus>>, teraz już od 1 lipca także na pierwsze dziecko” – zauważył.

Premier Morawiecki podkreślił, że jednocześnie rząd przeznacza pieniądze na programy rozwojowe”.

„Choćby takie, o jakich rozmawiałem z panem wojewodą przed chwilą – żeby tutaj drogi lokalne, drogi powiatowe, gminne, były wyremontowane w końcu. Przeznaczamy 10 razy więcej środków niż nasi poprzednicy” – dodał.

W trakcie spaceru po stoiskach rodzinnego pikniku w Mroczy premier spotkał się m.in. z dziećmi z domów dziecka, których opiekunowie dziękowali za program „500 plus”, podkreślając, iż pieniądze, które otrzymają podopieczni będą mogły być wpłacane na ich indywidualne konta, gwarantując im oszczędności na przyszłość. Szef rządu rozmawiał z uczestnikami pikniku, w tym z najmłodszymi, którzy często prosili o wspólne zdjęcie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl