fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] M. Koc: Sędziowie podlegają prawu polskiemu, jak każdy inny obywatel i nie mogą tego prawa łamać. Sędziowie są po to, żeby służyli społeczeństwu

Sędziowie podlegają prawu polskiemu, jak każdy inny obywatel i nie mogą tego prawa łamać, a poza tym sędziowie są po to, żeby służyli społeczeństwu. Jeżeli sędziowie choć trochę zeszliby na ziemię, wczuli się w sytuację zwykłych ludzi, którzy przychodzą do sądów, szukając tam sprawiedliwości; gdyby odrzucili od siebie to przekonanie o swojej wyjątkowości, to wszystkie sprawy wróciłyby na swoje miejsce – zauważyła Maria Koc, senator PiS, w środowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Na początku stycznia w Warszawie przebywała delegacja Komisji Weneckiej, która przyjechała do Polski na prośbę marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego w celu przygotowania opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych, którą w grudniu uchwalił Sejm. Tomasz Grodzki stworzył własny zespół doradców do spraw badania zgodności projektów ustaw z konstytucją.

Ponadto marszałek Senatu spotkał się w tej sprawie z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Vierą Jourovą oraz z komisarzem Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didierem Reydersem.

– Ja to odbieram jako taki teatr, pozorowane działania. Decyzja o tym, żeby odrzucić tę ustawę zapadła już dużo wcześniej, ale politycy Platformy Obywatelskiej i tych wszystkich „przystawek” nie omieszkali poinformować o całym procesie legislacyjnym tych wszystkich gremiów zagranicznych –  myślę o Komisji Europejskiej, Komisji Weneckiej. Wciągnęli te liczne gremia, instytucje w nasz proces legislacyjny, czyli prowadzą ostrą walkę polityczną w oparciu o nasze prawodawstwo – stwierdziła Maria Koc.

Jak podkreśliła gość Telewizji Trwam, politycy opozycji od dawna zajmują się szkalowaniem polskiego rządu na arenie międzynarodowej.

– W szkalowaniu Polski są bardzo skuteczni, bo przecież już od czterech lat, odkąd rządzi Prawo i Sprawiedliwość w Polsce, politycy opozycji jeżdżą do Parlamentu Europejskiego, do Komisji Europejskiej i szkalują Polskę, podważają naszą pozycję, dobre imię naszej ojczyzny, oczywiście przekazując w większości nieprawdziwe informacje i wymuszają na tych instytucjach europejskich interwencję w proces legislacyjny stanowionego przez nas prawa – zaznaczyła senator PiS.

– Nie wiem, czy Komisja Europejska ma w ogóle prawo zlecać TSUE tego typu orzeczenia i  myślę, że TSUE nie ma prawa ingerować w nasz wymiar sprawiedliwości, ponieważ TSUE odnosi się do spraw, które zawarte są w traktacie lizbońskim czy w innych tego typu dokumentach. W ramach tego traktatu my przekazaliśmy część naszych kompetencji do Unii Europejskiej, ale wśród tych kompetencji nie ma wymiaru sprawiedliwości – dodała.

Sędziowie podlegają polskiemu prawu, przede wszystkim konstytucji, i nie mogą tego prawa łamać.

– Sędziowie poczuli się naprawdę jakąś wyjątkową grupą, uprzywilejowaną kastą. Ostatnio sędzia Gersdorf powiedziała, że wyroki sądowe nie podlegają komentarzom czy podważaniu, tak jak wyroki boskie. Cóż trzeba mieć w głowie, żeby mówić takie rzeczy? Sędziowie podlegają prawu polskiemu, jak każdy inny obywatel i nie mogą tego prawa łamać, a poza tym sędziowie są po to, żeby służyli społeczeństwu. Jeżeli sędziowie choć trochę zeszliby na ziemię, wczuli się w sytuację zwykłych ludzi, którzy przychodzą do sądów, szukając tam sprawiedliwości; gdyby odrzucili od siebie to przekonanie o swojej wyjątkowości, to wszystkie sprawy wróciłyby na swoje miejsce – zauważyła Maria Koc.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl