fot. facebook.com

[TYLKO U NAS] M. Karnowski: Sojusz niemiecko-rosyjski jest czymś bardzo niepokojącym

Sojusz niemiecko-rosyjski jest czymś bardzo niepokojącym. Na różnych polach widać pogardę w stosunku do mniejszych narodów. Ci, którzy obiecują nam bezpieczeństwo w zamian za poddanie się pod wpływy niemieckie, popełniają fundamentalny błąd. On polega na tym, że Niemcy wezmą naszą suwerenność. Musimy patrzeć tamtejszym władzom na ręce. Ich celem jest związanie Polsce rąk, jeśli chodzi o własną energetykę – powiedział Michał Karnowski, redaktor wPolityce.pl i Sieci.pl, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

W Brukseli odbył się szczyt przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej. Spotkanie zdominował temat stosunków z Rosją. Niemcy i Francja chciały polepszenia relacji z Władimirem Putinem. Ostatecznie, po kilkugodzinnej dyskusji z unijnymi przywódcami, kanclerz Angela Merkel poinformowała, że „w najbliższym czasie nie dojdzie do szczytu UE-Rosja na poziomie szefów państw i rządów”. [czytaj więcej] 

– To moment, w którym ważyło się, czy Unia Europejska zachowa resztki przyzwoitości, jeśli chodzi o relacje z Rosją; czy UE jest lojalnym partnerem dla państw, dla których zagrożenie jest pierwszoplanowe. (…) Polski głos wyrażony przez premiera Mateusza Morawieckiego był mocny i odniósł skutek. To kolejne zaprzeczenie, że znaczymy niewiele w Unii. Teraz często obrywamy, jesteśmy w konflikcie, dlatego że mamy swoje zdanie, umiemy się przeciwstawić różnym prądom. Polska zawsze mówi prawdę, stara się przekonywać do swoich racji i czasami przegrywa, ale bardzo często wygrywa. Zagrożenie ze strony rosyjskiej szczególnie czuć, jeśli pojedzie się do Litwy, Łotwy czy Estonii. (…) Państwa te mają prawo do poczucia, że wspólnota europejska za nimi stoi. To też nie znosi z naszego myślenia niepokoju o to, do czego zdolne są Niemcy, gdy zaczynają interesy z Rosją – powiedział Michał Karnowski.  

Dziennikarz w kontekście Nord Stream 2 wskazał, że gazociąg „jest wielkim sukcesem Moskwy. Udało się jej to zrobić. Stany Zjednoczone wycofały się z sankcji”.

– To też pokazuje katastrofalną pomyłkę – jeśli to była pomyłka – polskiej opozycji, która przez ostatnie lata zawracała Polakom głowę twierdzeniami, że należy trzymać się z dala od Donalda Trumpa, który jest politykiem prorosyjskim. Mówiła też, że Joe Biden stanie przeciwko Putinowi. Okazało się, że jest odwrotnie. (…) Sojusz niemiecko-rosyjski jest czymś bardzo niepokojącym. Na różnych polach widać pogardę w stosunku do mniejszych narodów. Ci, którzy obiecują nam bezpieczeństwo w zamian za poddanie się pod wpływy niemieckie, popełniają fundamentalny błąd. On polega na tym, że Niemcy wezmą naszą suwerenność. Chętnie zgodzą się na to, że Polska zrezygnuje z własnego zdania i część naszych interesów oddadzą innym – wskazał gość Radia Maryja.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel po zakończeniu obrad pierwszego dnia szczytu Rady Europejskiej powiedziała w kontekście spotkania przywódców UE i Rosji: „Ważne jest dla mnie, że format dialogu pozostaje zachowany i że nad tym pracujemy. Osobiście, życzyłabym sobie odważniejszego kroku, ale tak też jest dobrze i będziemy dalej nad tym pracować”.

– Polityka niemiecka będzie dalej dążyła do realizacji tego celu, jeśli nie otwarcie na forum unijnym, to skrycie. (…) Musimy patrzeć władzom niemieckim na ręce. Ich celem jest związanie Polsce rąk, jeśli chodzi o własną energetykę – nakaz wyłączenia naszych elektrowni węglowych, zakaz budowania elektrowni atomowych, czego finałem ma być to, że będziemy skazani na rosyjski gaz, który będzie przepływać przez Nord Stream 2, czyli z Niemiec. Ta konstrukcja jest dla Polski bardzo niebezpieczna. Ona dla każdego z obywateli będzie oznaczała duże ceny energii, co z kolei sprawi, że nasza gospodarka nie będzie tak konkurencyjna. Będzie to też element szantażu, który będą mogli wykorzystać Rosjanie i Niemcy – podkreślił Michał Karnowski.

Cała rozmowa z Michałem Karnowskim dostępna jest [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj