fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] M. Gróbarczyk o rozbudowie terminala LNG w Świnoujściu: Stajemy się dużym hubem gazowym także w eksporcie

To otwiera zupełnie nowy obszar, jeśli chodzi o usługi, jakie będzie pełnił port. Faktycznie stajemy się dużym hubem gazowym, jeśli chodzi nie tylko o import, ale także eksport gazu – mówił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

Operator terminala LNG w Świnoujściu – spółka Polskie LNG ogłosiła przetarg na wykonawcę drugiego nabrzeża dla statków w gazoporcie. Projekt, realizowany wspólnie z Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, ma być gotowy do połowy 2023 r. Więcej można przeczytać [tutaj].

To niezwykle ważna inwestycja – mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

– To niezwykle ważna inwestycja, ponieważ jest związana z rozbudową terminalu gazowego, a przede wszystkim nabrzeża regazyfikującego, który stanowi dla portów niezwykle ważny element, bo to pozwoli na reeksport gazu, jak również cały obszar uruchamiania czy też bunkierek, czyli tankowania statków gazem LNG, lub po prostu wysyłania ich mniejszymi bunkierkami czy gazowcami do innych krajów. To otwiera zupełnie nowy obszar, jeśli chodzi o usługi, jakie będzie pełnił port. Faktycznie stajemy się dużym hubem gazowym, jeśli chodzi nie tylko o import, ale także eksport gazu – powiedział minister.

Plan z 2007 roku, który był realizowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest przez nas ciągle realizowany – dodał polityk.

– Plan, który został przyjęty w 2007 roku, realizowany w ramach koncepcji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, po prostu jest przez nas ciągle realizowany. Miał on chwilę zahamowania, opóźnienia w okresie rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, która do końca nie była zdecydowana, co do przyszłości tej inwestycji, a przede wszystkim realizacji budowy terminala gazowego. Zresztą trzeba przypomnieć ogromne opóźnienia, które nastąpiły w okresie ich rządów. W związku z czym my nic innego nie realizujemy, tylko plany, które zostały już przyjęte bardzo dawno temu, a które niestety w swoim wykonaniu, poprzez tę przerwę w rządzeniu, miała swoje opóźnienie. Realizujemy ją zgodnie z koncepcją dywersyfikacji oraz reeksportu gazu. Chcemy odgrywać niezwykle istotną rolę, również w tym obszarze, nie mówiąc o fakcie oczywiście ogromnej szansy dla Świnoujścia, zespołu portów Szczecin-Świnoujście, które staje się po prostu światowym centrum reeksportu gazu – podsumował Marek Gróbarczyk.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl