fot. PAP/Marcin Obara

[TYLKO U NAS] M. Gróbarczyk: 20 grudnia podpisujemy ostateczną umowę przekazania Stoczni Gryfia i Stoczni Szczecińskiej; jednym ze scenariuszy jest ich połączenie

20 grudnia podpisujemy ostateczną umowę przekazania Stoczni Gryfia i Stoczni Szczecińskiej. Przyjmujemy kilka scenariuszy, jeśli chodzi o przekształcenia, aby ta stocznia funkcjonowała. Jednym z nich jest połączenie tych stoczni – zapowiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozlicza się z trzech lat swojej działalności. Minister Marek Gróbarczyk, podczas obejmowania stanowiska, zapowiedział, że będzie dbał o rozwój polskich stoczni i powstawanie z kolan przemysłu morskiego. Stąd też pomysł na połączenie Stoczni Gryfia ze Stocznią Szczecińską tak, by były stabilne finansowo i mogły się rozwijać. „Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że podniesienie przemysłu stoczniowego jest niezwykle trudne” – powiedział Marek Gróbarczyk.

W ciągu jednego dnia udało się Platformie Obywatelskiej zlikwidować stocznie, właściwie jednym aktem prawnym. A teraz niezwykle ciężko jest odbudować ten cały mechanizm, który później potrafiłby sam funkcjonować. Stąd nasze zabiegi w ramach przekształceń własnościowych – zaznaczył szef resortu.

20 grudnia podpisujemy ostateczną umowę przekazania Stoczni Gryfia i Stoczni Szczecińskiej – zapowiedział gość Radia Maryja.

– Przyjmujemy kilka scenariuszy, jeśli chodzi o przekształcenia, aby ta stocznia funkcjonowała. Jednym z nich jest połączenie tych stoczni (Gryfia i Szczecińska – red.), ale w grę wchodzą również inne aspekty w ramach stworzenia silnej grupy, bo dzisiaj walczymy o to, żeby kapitałowo ta stocznia była zabezpieczona, więc wydaje się właściwym kierunkiem połączenie tych dwóch stoczni, czyli Stoczni Szczecińskiej oraz Stoczni Gryfia. Natomiast jest to już zadanie dla specjalnej spółki, która posiada kapitał na inwestycje związane z przemysłem stoczniowym i ona wyznaczy dalszy kierunek integracyjny – zapowiedział minister.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem ministra Marka Gróbarczyka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj