fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] M. Grabowski o raporcie RPD: Zdaniem dzieci i młodzieży rodzice poświęcają za mało czasu swoim pociechom

My, Polacy, jesteśmy jednym z najbardziej pracowitych narodów. […] Według różnych badań jesteśmy drugim lub trzecim narodem na świecie, który najwięcej czasu poświęca pracy. Być może warto zwrócić uwagę na to, żebyśmy tego czasu poświęcali więcej dzieciom i naszej dorastającej młodzieży albo (jeżeli mamy już ten czas), żeby nie spędzać go przy telefonie, tablecie, komputerze, ale faktycznie na rozmowie z naszymi dziećmi – mówił Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Trwa II Ogólnopolski Kongres „Wychowanie trwa wiecznie”. Podczas spotkania przedstawiono raport nt. jakości życia dzieci w Polsce, który został przygotowany na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka, Mikołaja Pawlaka.

Raport jest bardzo złożonym dokumentem, pięciomodułowym. W poniedziałek został zaprezentowany jeden z tych modułów, czyli to jak dzieci są traktowane w rodzinie i jaką mają samoocenę– wskazał Marek Grabowski.

Jak dodał prezes Fundacji Mamy i Taty, z raportu wypływają dwa istotne wnioski.

– Pierwszym jest to, że wbrew różnym medialnym narracjom i nienawiści wokół rodziny, która pojawia się w polskojęzycznych mediach, dzieci czują się kochane przez swoich rodziców, a rodzice są dla nich bardzo ważni. […] Drugi wniosek jest lekką żółtą kartką względem nas – rodziców, ponieważ wynika z niego, że w odczuciu dzieci i młodzieży (badania przeprowadzona na dzieciach z klas drugich i szóstych szkoły podstawowej oraz młodzież ze szkół średnich) poświęcamy im za mało czasu – poinformował.

Trudno z tym drugim wnioskiem się nie zgodzić – kontynuował gość Radia Maryja.

My, Polacy, jesteśmy jednym z najbardziej pracowitych narodów. […] Według różnych badań jesteśmy drugim lub trzecim narodem na świecie, który najwięcej czasu poświęca pracy. Być może warto zwrócić uwagę na to, żebyśmy tego czasu poświęcali więcej dzieciom i naszej dorastającej młodzieży albo (jeżeli mamy już ten czas), żeby nie spędzać go przy telefonie, tablecie, komputerze, ale faktycznie na rozmowę z naszymi dziećmi – zaznaczył Marek Grabowski.

Jak podkreślił prezes Fundacji Mamy i Taty obecność rodziców jest niezbędna.

To, że środowisko młodzieży wychodzi już poza rodzinę, rozszerza się również o grupę rówieśniczą, to jest naturalne. Nie musimy się tego bać, pod warunkiem, że wcześniej udało nam się uzyskać w miarę dobry kontakt z naszym dzieckiem. Musimy naszym dzieciom towarzyszyć. Dzieci muszą nam ufać. Powinniśmy być w jakieś mierze przyjaciółmi naszych dzieci, co nie oznacza „kumplami”. To jest bardzo ważne rozróżnienie. To znaczy, że one muszą na nas polegać, muszą nam ufać, ale też muszą wiedzieć, że mogą ze swoimi nawet najtrudniejszymi problemami czy zranieniami, które być może pojawiły, nawet tarapatami, w które wpadły, mogą do nas przyjść, podzielić się tym i mogą liczyć na naszą pomoc – dodał.

Jak wskazał Marek Grabowski, jako społeczeństwo musimy stosować pewną profilaktykę rodzinną.

Warto jest korzystać z dobrych wzorów edukacyjnych. Zwrócić uwagę na  współpracę nauczyciela z dziećmi, która jest kluczowa, ponieważ szkoła nie może zaprzeczać systemowi i wartościom, które dzieci wynoszą z domu. Bardzo łatwo jest zepsuć lata naszej pracy wychowawczej poprzez nieodpowiedzialne nieraz decyzje nauczycielskie, przez udział w jakichś dziwnych wydarzeniach negujących naturalną antropologię chrześcijańską, jak chociażby mający odbyć się w najbliższy piątek – „tęczowy piątek” czy „piętek tolerancji” – wyjaśnił.

Kolejną ważną kwestią – jak zauważył prezes Fundacji Mamy i Taty – to kształcenie charakteru.

Nie unikniemy problemów, jeśli nie będziemy kształcić charakteru rodziny, młodzieży. Chodzi o pewne istotne wartości jak: pracowitość, prawdomówność, rzetelność, lojalność, wierność. To są kluczowe wartości do tego, żeby być szczęśliwym w dorosłym życiu. Bardzo wiele problemów rodzinnych wynika z braku wierności, z barku lojalności. Również problemy demograficzne – moim zdaniem – są pochodną ataku antywartości, z którymi mamy do czynienia w skali globalnej, nie tylko w Polsce – wyjaśnił.

Całą rozmowę z Markiem Grabowskim można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl