fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Środowiska neoliberalne i neolewicowe objęły strategię marszu przez instytucje i kulturę

Mimo iż jesteśmy nadal społeczeństwem w dużej mierze chrześcijańskim, dokonuje się właśnie klasyczny przykład tej strategii, którą dokonują środowiska neoliberalne i neolewicowe – strategii tzw. Top Bottom, inaczej mówiąc, strategii marszu przez instytucje i przez kulturę. Nie jest w tej chwili ważne ilu rodziców rzeczywiście popiera w Warszawie program edukacji seksualnej. Istotne jest to, że władze Warszawy taki program narzucają – mówił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz zwrócił uwagę na rolę zasady pomocniczości w życiu społecznym.

– Ważną kwestią jest przypomnienie jednej z podstawowych zasad życia społecznego, którymi kieruje się zarówno Katolicka Nauka Społeczna, ale którymi kieruje się także współczesna politologia, czego wyrazem jest chociażby Traktat z Maastricht przypominający, że jedną z naczelnych zasad życia społecznego jest zasada subsydiarności, kompetencyjna. Inaczej mówiąc zasada pomocniczości. To jest zasada, która mówi, że społeczność większego rzędu, większa strukturalnie nie ma prawa i nie może wyręczać społeczności niższego rzędu w tym, co należy do jej kompetencji. Mówiąc bardziej konkretnie – znaczy to, że np. państwo nie może wyręczać rodziców w sferze wychowania ich dzieci – powiedział gość Radia Maryja.

Kapłan podkreślił prawość działań podejmowanych obecnie przez Mikołaja Pawlaka, Rzecznika Praw Dziecka.

– Tutaj zwracałbym właśnie uwagę na bardzo mądry, rozsądny i prawowierny głos Rzecznika Praw Dziecka, pana Mikołaja Pawlaka, ponieważ ten głos właśnie przypomina tę podstawową zasadę. Natomiast nie ukrywam, że z równie wielkim, jak w tym wypadku szacunkiem do Rzecznika Praw Dziecka, tak z wielkim niepokojem myślę o wypowiedziach Rzecznika Praw Obywatelskich, który to w sposób jednoznaczny ustawia się po stronie ideologicznej, a nie stronie respektowania rzeczywistych praw obywatela, w tym wypadku prawa rodziców do wychowania dzieci, które to prawo jest, jeszcze raz podkreślam, konstytutywnym elementem życia społecznego – stwierdził ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz.

Gość „Aktualności dnia” zaakcentował, że takie działania nie oznaczają, że Polska przestaje być krajem chrześcijańskim.

– Ja, mimo całej swojej oceny krytycznej obecnej rzeczywistości, broniłbym się przed takim stwierdzeniem, że Polska przestała być krajem chrześcijańskim, że społeczeństwo polskie, naród polski przestał być w jakiejś większości społeczeństwem chrześcijańskim. Natomiast myślę, że mimo iż jesteśmy nadal społeczeństwem w dużej mierze chrześcijańskim, dokonuje się właśnie klasyczny przykład tej strategii, którą dokonują środowiska neoliberalne i neolewicowe, strategii tzw. Top Bottom, inaczej mówiąc, strategii marszu przez instytucje i przez kulturę. Proszę zauważyć, że to nie jest w tej chwili ważne ilu rodziców rzeczywiście popiera w Warszawie program edukacji seksualnej. Istotne jest to, że władze Warszawy taki program narzucają – podsumował kapłan.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem ks. prof. dr hab. Pawła Bortkiewicza można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj