fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Ks. kard. George Pell to człowiek gruntownej wiedzy teologicznej oraz humanistycznej, człowiek głębokiej wiary, zatroskany o Kościół  

Ks. kard. George Pell to postać wyjątkowa z wielu względów. Człowiek gruntownej wiedzy teologicznej oraz humanistycznej. Wielki arystokrata ducha. Przede wszystkim człowiek głębokiej wiary, zatroskany o Kościół. Człowiek, który niewątpliwie był głęboko związany z pontyfikatem św. Jana Pawła II  również Benedykta XVI oraz papieża Franciszka, wspierając ich swoją wiarą i służbą – powiedział w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, wykładowca akademicki.

W wieku 81 lat w Rzymie zmarł ks. kard. George Pell z Australii, były bliski współpracownik papieża Franciszka, były prefekt Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.

– Ksiądz kardynał to postać wyjątkowa z wielu względów. Możemy wierzyć w jego orędownictwo. Został uświęcony tą drogą życia, którą przeszedł. Człowiek gruntownie wykształcony – powiedziałbym – jak na warunki ,,nowego świata’’, warunki australijskie. Był to człowiek gruntownej wiedzy teologicznej oraz humanistycznej. Wielki arystokrata ducha. Przede wszystkim człowiek głębokiej wiary, zatroskany o Kościół. Człowiek wzrastający  w swoim biskupstwie w dobie pontyfikatu św. Jana Pawła II. Z jego rąk w latach 80-tych przyjmował sakrę biskupią, a także u schyłku pontyfikatu (Jana Pawła II-red.) w 2003 roku otrzymał kapelusz kardynalski. Niewątpliwie był głęboko związany z pontyfikatem Jana Pawła II, również Benedykta XVI oraz papieża Franciszka, wspierając ich swoją wiarą i służbą – zwrócił uwagę ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

W 2017 roku ks. kard. George Pell został oskarżony o molestowanie seksualne. Rok później sąd w Melbourne uznał go za winnego zarzucanego mu czynu i w 2019 roku skazał go na sześć lat więzienia.

– To, co się wydarzyło, stanowi podwójnie znaczące wydarzenie w życiu świata i Kościoła. Po pierwsze jest to sytuacja skandaliczna z punktu widzenia prawa, obnażająca samą wadliwość systemu prawnego. Trzeba powiedzieć, że ksiądz kardynał został oskarżony o czyn seksualny przez człowieka pojedynczego, niewiarygodnego, niemającego żadnych dowodów na swoje oskarżenie. Zostaje w świetle państwa australijskiego zasądzony wyrokiem na karę osadzenia w więzieniu. Spędził tam 400 dni. Było to więzienie o zaostrzonym rygorze. Poruszające są jego zapisy w dziennikach.  Kiedy skończył odmawianie brewiarza w jakimś okresie roku liturgicznego, musiał czekać kilka tygodni na przyznanie mu kolejnego tomu. Tak, jakby był to jakiś szczególny przywilej. Są to rzeczy wstrząsające, ukazujące drastyczność postępowania karnego. Rodzi się tutaj od razu pytanie, czy wobec każdego przestępcy czy wobec każdego osądzonego tak postępowano – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Po śmierci ks. kard. George’a Pella pojawiają się na jego temat informacje w mediach. Jednak skupione są na pewnego rodzaju stereotypach. To, że został uniewinniony, był męczennikiem, człowiekiem niewinnie osądzonym, jest pomijane.

– Skandaliczne kłamstwa, które pokazują, że jakaś strona naszego życia nie waha się sięgnąć po jakiekolwiek narzędzie po, to żeby uderzyć w Kościół i jego ludzi – oznajmił etyk.

W 2020 roku redaktor Sebastian Karczewski wydał książkę pt. ,,Polowanie na Kardynała’’. Dziennikarz opisał tam przerażającą, a zarazem prawdziwą historię o skazaniu niewinnego człowieka – ks. kard. George’a Pella – na 6 lat pozbawienia wolności, bez dowodów winy.

– Bardzo cenna jest ta praca pana redaktora. Książka ukazuje cały mechanizm środowiska liberalno-ateistycznego, które nieustannie podejmuje walkę z Kościołem. Mamy do czynienia z procesem porzucania i zabijana pamięci o wielkich postaciach Kościoła. (…) W tym momencie uruchamia się potrzeba naszej postawy. Brakuje, nam katolikom, takiej postawy zaangażowania przy użyciu środków, które są nam dane. Brakuje odwagi, chęci oraz woli podjęcia takiego zmagania. Nikt nie mówi o obronie za pomocą przemocy. Mamy do dyspozycji cały szereg narzędzi prawnych, medialnych i publicznych. Przede wszystkim świadectwa naszego życia, przekonania i wiedzy, która jest bronią. Dlatego też warto sięgnąć do książki Sebastiana Karczewskiego, bo znakomicie prezentuje zapis całej skandalicznej intrygi – podkreślił ks prof. Paweł Bortkiewicz.         

Całą rozmowę z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem w ,,Aktualnościach dnia’’ można odsłuchać [TUTAJ].

 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl