fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Kanadyjski raport o rozszerzeniu prawa do eutanazji, jest jak decyzje podejmowane w hitlerowskich Niemczech

To eugenika w najczystszym nazistowskim, niemieckim, hitlerowskim wydaniu – podkreślił ks. prof. Paweł Bortkiewicz w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja. Etyk odniósł się do kanadyjskiego raportu, w którym rozważa się rozszerzenie i ułatwienie dostępu do tzw. eutanazji.

Kanadyjska Rada Akademicka przygotowała raport, w którym proponuje liberalizację obowiązującego prawa. O sprawie poinformował „Nasz Dziennik”.

Pierwsza propozycja dokumentu dotyczy zezwolenia na tzw. eutanazję dla nastolatków. Takie rozwiązanie jest już legalne w Holandii i Belgii.

– Jeżeli komukolwiek przypisujemy decyzję stanowienia o życiu, to jest to decyzja irracjonalna. Człowiek nie jest decydentem, nie jest panem swojego życia ani w momencie jego początku, ani też nie ma prawa być panem życia w jego stadium finalnym. Przypisywanie prawa decydowania o własnym życiu dokonuje się w odniesieniu do ludzi młodych, którzy dzisiaj bardzo często poddani są różnym stanom depresyjnym, rozchwianiom emocjonalnym. Samo to jest już wyrazem pogardy dla tych ludzi, dlatego że zamiast w takich sytuacjach służyć im pomocą – skazuje się tych ludzi na niebyt, na nieistnienie. To przerażający objaw zdziczenia cywilizacyjnego – zaznaczył ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Druga zmiana to możliwość wcześniejszej deklaracji tzw. eutanazji na wypadek utraty przytomności lub zdolności decydowania o sobie.

– Decydowanie jeszcze za życia, będąc w pełni sił, o wyrażeniu woli samobójstwa wspomaganego, to jest także temat bardzo rozległy i niepokojący. Pokazuje pewną arogancję człowieka wobec tajemnicy życia, wobec tajemnicy cierpienia – mówił etyk.

Trzecia koncepcja kanadyjskiego raportu to możliwość dopuszczenia zabójstwa na żądanie osób chorych psychicznie.

– To klasyczna eugenika. Jeżeli pojawia się kontrowersyjny – zdaniem twórców – zapis dotyczący eutanazji osób upośledzonych psychicznie – to tu nie ma kontrowersji. To jest eugenika w najczystszym nazistowskim, niemieckim, hitlerowskim wydaniu. Nie ma tu żadnej sfery dyskusji na ten temat oderwania skojarzeń decyzji tego raportu od tych decyzji, które były w 30. latach podjęte w hitlerowskich Niemczech – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Konkluzją kanadyjskiego dokumentu jest aprobata dla zmian w obowiązującym prawie. Za tą sugestią mogą pójść parlamentarzyści jeszcze przed jesiennymi wyborami. Podobna sytuacja miała miejsce w 2016 r., kiedy wprowadzenie tzw. eutanazji było realizacją jednego z postulatów rządzącej Liberalnej Partii Kanady.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl