fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Chcąc spoglądać na biografię świętego Jana Pawła II, musimy mieć świadomość, że dotykamy tutaj w sposób bezpośredni tajemnicy mistycznej zjednoczenia człowieka z Bogiem

Myślę, że chcąc spoglądać na biografię świętego Jana Pawła II, musimy mieć świadomość, że dotykamy tutaj w sposób bezpośredni, namacalny a wręcz empiryczny, tajemnicy mistycznej zjednoczenia człowieka z Bogiem. Tajemnicy, która stanowi klucz hermeneutyczny do zrozumienia jego biografii – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz w poniedziałkowym programie „Rozmowy niedokończone” w TV Trwam.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz zwrócił uwagę na głęboką relację świętego Jana Pawła II z Bogiem.

– Kiedy Jan Paweł II został poproszony o napisanie książki wspomnieniowej z okazji swojej 50. rocznicy święceń kapłańskich, rozpoczął ją od pytania i odpowiedzi: „Historia mojego powołania kapłańskiego? Historia ta znana jest przede wszystkim Bogu samemu”. Myślę, że chcąc spoglądać na biografię świętego Jana Pawła II, musimy mieć świadomość, że dotykamy tutaj w sposób bezpośredni, namacalny, a wręcz empiryczny, tajemnicy mistycznej zjednoczenia człowieka z Bogiem. Tajemnicy, która stanowi klucz hermeneutyczny do zrozumienia jego biografii – wskazał duchowny.

Mając ten klucz na uwadze, możemy dalej dostrzegać to, o czym pisze papież Benedykt – zaakcentował gość TV Trwam.

– Że dla niego, dla Jana Pawła II doświadczenie czasu, historii, zdarzeń, drugiego człowieka było doświadczeniem niebanalnym, nieprozaicznym, ale było doświadczeniem, które należy odczytywać w perspektywie Bożej. Ja wspomnę tutaj tylko o dwóch takich elementach. Jeden nie jest związany co prawda z tymi trudami czasu, ale związane jest z ojcem Karola Wojtyły, Karolem Wojtyłą seniorem, który odegrał fundamentalnie ważną rolę w jego wychowaniu religijnym. Otóż Jan Paweł II u kresu swego życia wspomniał taki epizod z lat dziecięcych, kiedy ojciec zwrócił mu uwagę, że zbyt mało, będąc ministrantem, modli się do Ducha Świętego. Ojciec Karol Wojtyła podarował swojemu synowi młodemu Karolowi „Lolkowi” modlitwę do Ducha Świętego i stary Jan Paweł II zaznacza, że tę modlitwę odprawiał od tej pory i odmawia do chwili obecnej, że to właśnie z tej modlitwy wyrosła treść encykliki o Duchu Świętym – powiedział kapłan.

Druga ilustracja nawiązuje wprost do myśli papieża Benedykta – podkreślił wykładowca akademicki.

– Papież mówi o tym, że uczył się właśnie nie tylko z książek, ale ze swojego trudnego czasu. Kiedy sięgniemy po „Pamięć i Tożsamość”, ostatnią książkę Jana Pawła II, ta książka rozpoczyna się od pytań stawianych Janowi Pawłowi II o totalitaryzmy, o ten podły czas, w którym żył. Jan Paweł II, konkludując swoje rozważania, stwierdza: „Jest miara wyznaczona złu. Tą miarą jest odkupienie, tą miarą jest miłosierdzie”. Właśnie on, będąc zanurzonym w tym systemie totalitarnym, w tym morzu zła, cierpienia i pogardy dla człowieka potrafił właśnie doświadczenia nauczyć się w sposób niezwykle dla niego przejmujący, prawdy o Bożym Odkupieniu, które jest silniejsze niż zło i prawdy o Bożym Miłosierdziu. To jest geniusz, fenomen, absolutnie fascynująca metodologia spoglądania na świat – podsumował ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl