fot. PAP/Tytus Żmijewski

[TYLKO U NAS] Ks. prof. P. Bortkiewicz: Celem wyzwolenia nie może być wolność sama w sobie, ale jest nim przymierze z Bogiem

Św. Jan Paweł II uczył nas, że wolność nie jest pustym słowem. Wolność jest wartością, gdy zostanie dopełniona prawdą o człowieku i prawem moralnym. Celem wyzwolenia nie może być wolność sama w sobie, ale jest nim przymierze z Bogiem i prawo, które nadaje Bóg – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk, w felietonie „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

Rok 2021 jest rokiem 30. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski. Ks. prof. Paweł Bortkiewicz zaznaczył, że „to była ważna pielgrzymka, najważniejsza obok tej z 1979 roku”.

– Papież Jan Paweł II dał nam nadzieję wyzwolenia. Wskazał, że nie musimy żyć za zamkniętymi drzwiami w lęku, obawie, nie musimy żyć w poczuciu bycia człowiekiem socjalistycznym. Nie musimy żyć w państwie socjalistycznym, oddychając pod respiratorem kultury socjalistycznej. On powiedział nam, że można żyć inaczej, tyle, że człowiek nie może zrozumieć sam siebie bez Chrystusa. Chwilę potem zrodziła się „Solidarność”, odkryliśmy, że jesteśmy nie społeczeństwem socjalistycznym, ale narodem o ponad tysiącletniej kulturze, że możemy żyć godnie, a św. Jan Paweł II towarzyszył tym przemianom – powiedział duchowny.

Etyk podkreślił, że „św. Jan Paweł II był, jest i pozostanie ojcem naszej niepodległości”.

– Przyszedł 1991 r., pierwsza pielgrzymka do odrodzonej Polski. Byłem wtedy w Koszalinie na Mszy św. przy kościele Ducha Świętego. Czekałem na pierwsze słowa, na radosne „Te Deum”. (…) Tymczasem pierwsze słowa były jakby obdarte całkowicie z emocji, ze wspomnień. Słowa proste, zwięzłe, jakby kute w kamieniu: „Wybrał Bóg miejsce na pustyni, Górę Synaj, wybrał lud, któremu objawił siebie jako wybawcę z niewoli egipskiej, i wybrał człowieka, Mojżesza, któremu powierzył swe przykazania. 10 prostych słów. Pierwsze wśród nich brzmi tak: >>Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną<< – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Zaraz potem padły następne słowa: „Ten moralny fundament jest od Boga, zakorzenia się w Jego stwórczej, ojcowskiej mądrości i opatrzności. Równocześnie ten moralny fundament przymierza z Bogiem jest dla człowieka, dla jego dobra prawdziwego” – kontynuował.

– „Jeśli człowiek burzy ten fundament, szkodzi sobie. Burzy ład życia i współżycia ludzkiego w każdym wymiarze, zaczynając od wspólnoty najmniejszej, jaką jest rodzina, i idąc poprzez naród aż do ogólnoludzkiej społeczności, na którą składają się miliardy ludzkich istnień”. Tymi słowami św. Jan Paweł II zaczął kształtować naszą wolność, uczyć nas, że wolność nie jest pustym słowem. Wolność jest wartością, gdy zostanie dopełniona prawdą o człowieku i prawem moralnym. Celem wyzwolenia nie może być wolność sama w sobie, ale jest nim przymierze z Bogiem i prawo, które nadaje Bóg – zaznaczył kapłan.  

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl