fot. PAP/Andrzej Grygiel

[TYLKO U NAS] Ks. prof. J. Machniak: Ideologia śmierci wyprowadziła na ulice tysiące młodych ludzi, bo wmówiono im, że ich wolność została ograniczona

Ludzie w maskach, z ohydnymi transparentami i napisami wtargnęli do naszych świątyń, budząc lęk i przerażenie. Przerywali Mszę św. i nabożeństwa, wykrzykując bluźniercze hasła przeciwko Panu Jezusowi i Jego Matce. Ideologia śmierci wyprowadziła na ulice tysiące młodych ludzi, by protestować, bo wmówiono im, że ich wolność została ograniczona – mówił ks. prof. Jan Machniak w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyna” na antenie Radia Maryja. Odniósł się do protestów wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. aborcji.

22 października, w dzień liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją. Autor felietonu zaznaczył, że słowa Papieża Polaka – „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi” – stały się „kluczem do przemian, które nastąpiły pod koniec XX wieku”.

– Na naszych oczach rozpadł się system, który uciskał i niszczył człowieka, a jego symbolem były obozy koncentracyjne i sowieckie gułagi. Jan Paweł II przeszedł do historii jako największy obrońca życia. Ten, który sam otarł się o śmierć w czasie II wojny światowej, niestrudzenie bronił życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Bronił życia nienarodzonych przed aborcją i życia ludzi starszych przed eutanazją. Jan Paweł II poprzez swoje nauczanie i pielgrzymowanie stał się niestrudzonym obrońcą życia ludzkiego. W czasie II wojny światowej i powstania w Europie i na świecie wielkich systemów totalitarnych Jan Paweł II bronił człowieka niewinnego i słabego. Przypominał o tym, że każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boga, zatem każdy ma prawo przyjść na świat i cieszyć się życiem aż do końca, do naturalnej śmierci – akcentował ks. prof. Jan Machniak.

Duchowny zwrócił uwagę, iż nie może nas dziwić, że w tygodniu, w którym obchodzimy liturgiczne święto niestrudzonego obrońcy życia, „siły ciemności podniosły straszny skowyt” w wielu miastach.

– Byliśmy świadkami czegoś więcej niż czarne i tęczowe marsze. Atak sił ciemności poszedł na nasze kościoły. Ludzie w maskach, z ohydnymi transparentami i napisami wtargnęli do naszych świątyń, budząc lęk i przerażenie. Przerywali Mszę św. i nabożeństwa, wykrzykując bluźniercze hasła przeciwko Panu Jezusowi i Jego Matce. Na czele rewolty byli ludzie znani z polityki i z wcześniejszych protestów. (…) Nie ma znaczenia pandemia koronawirusa i lęk przed zakażeniem. Ideologia śmierci wyprowadziła na ulice tysiące młodych ludzi, by protestować, bo wmówiono im, że ich wolność została ograniczona, że zostały ograniczone swobody obywatelskie oraz możliwość wybierania między dobrem a złem – zauważył felietonista.

Ks. prof. Jan Machniak podkreślił, że św. Jan Paweł II pokazał, jak wielka jest siła wiary w Jezusa Chrystusa.

– Św. Jan Paweł II staje dzisiaj pośród nas i mówi, abyśmy nie bali się Chrystusa, bo On broniąc każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci, nie zagraża naszej wolności. (…) Jan Paweł II będzie zawsze symbolem człowieka otwartego na życie, obrońcy życia, apostołem życia. Zawsze będzie nam przypominał, że Chrystus nikogo nie zniewala. On jest odkupicielem człowieka – mówił duchowny.

Felieton ks. prof. Jana Machniaka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj