fot. episkopat.pl

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Trzeźwe rodziny to najlepsza profilaktyka uzależnień

Rozpoczyna się sierpień – miesiąc trzeźwości. Ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski mówił w „Aktualnościach dnia” o potrzebie walki o trzeźwość rodziny i narodu. „Trzeźwe rodziny to najlepsza profilaktyka uzależnień” – podkreślił.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski przytoczył statystyki dotyczące przeciętnego spożycia alkoholu przez Polaków. Niektóre z nich są zatrważające.

– Skala problemu jest bardzo wielka. W latach 70-tych przeciętny Polak wypijał 5 l czystego alkoholu rocznie. W tym roku przewiduje się, że spożycie alkoholu może sięgnąć 12,5 l. Okazuje się, że 3 mln Polaków codziennie przed pójściem do pracy kupuje tzw. małpki, czyli butelki alkoholu o pojemności 100 – 200 ml. Rocznie sprzedawany jest ich aż miliard. Konsumpcja piwa przekroczyła granicę 100 l rocznie na osobę. To prawie tyle samo, co konsumpcja wody butelkowanej. Jeśli Polacy piją coraz więcej, to wzrasta liczba osób uzależnionych, pijących ryzykownie i szkodliwie. Przypomnijmy, że w Polsce uzależnionych jest ok. milion osób, a pijących nadmiernie ok. 4 mln. Jeden punkt sprzedaży alkoholu przypada na 275 mieszkańców. 2 mln dzieci żyją w rodzinach z problemem alkoholowym – wskazał ksiądz biskup.

Duchowny zwrócił uwagę na dramat dzieci wychowujących się w rodzinach z problemem alkoholowym.

– Ten problem dotyczy nas wszystkich. Hasło miesiąca trzeźwości w tym roku brzmi „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach”, bo dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym przeżywają ogromną traumę, porównywalną z przeżyciami więźniów obozów koncentracyjnych. Odciska to straszliwe piętno na całe ich dorosłe życie – zaznaczył duchowny.

Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości KEP wskazał, że prawidłowy rozwój zapewnić dziecku mogą jedynie rodziny żyjące w trzeźwości. Jest to spowodowane czerpaniem przez dzieci wzorców zachowań od najbliższych.

– Jako naród musimy zrobić wszystko, aby polskie dzieci żyły w rodzinach trzeźwych, bo tylko takie mogą zapewnić dzieciom szczęście i bezpieczny rozwój. Wiemy dobrze, że dzieci wzorują się na rodzicach. Od nich uczą się określonych postaw, od nich przyjmują zwyczaje. Trzeźwe rodziny to najlepsza profilaktyka uzależnień – akcentował ksiądz biskup.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski wskazał, że bardzo wielu rodziców pozwala swoim dzieciom na przedwczesną inicjację alkoholową. Jak podkreślał, osoby do 18 roku życia powinny zachować całkowitą abstynencję.

– Niepokoi liberalne podejście rodziców do picia alkoholu przez dzieci. Ponad 20 proc. rodziców pozwala na picie alkoholu 15 – 16-letnim dzieciom w swojej obecności. A w starszej grupie aż 40 proc. rodziców pozwala na picie alkoholu bez swojej obecności – zwrócił uwagę.

Z tego też powodu w Polsce średni wiek inicjacji alkoholowej jest bardzo niski.

– W Polsce przeciętny wiek inicjacji alkoholowej to 12 lat i niestety większa ilość tych dzieci pierwszą porcję alkoholu otrzymuje z ręki rodziców – powiedział duchowny.

Oprócz rodziny, za trzeźwość narodu odpowiedzialne są także inne instytucje, jak Kościół, samorządy i państwo. O ile dwie ostatnie dbać mają o odpowiednie regulacje prawne, o tyle Kościół odpowiada za duchową formację do życia w trzeźwości. Jego realny wpływ w tej kwestii potwierdzają badania.

– Badania naukowe potwierdzają, że osoby głęboko wierzące, zaangażowane w życie Kościoła, mają mniejsze problemy związane z nadużywaniem alkoholu – zaznaczył ksiądz biskup.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski podkreślał także znaczenie abstynencji osób niedotkniętych chorobą alkoholową. Jest to wyraz solidarności, a co za tym idzie – chrześcijańskiej miłości bliźniego.

– Nasza abstynencja, abstynencja osób, których nie dotyczy problem choroby alkoholowej, jest przepięknym świadectwem dla osób uzależnionych, że możemy żyć radośnie, całkowicie rezygnując z alkoholu. Jest to szczególny dar miłości, który możemy ofiarować osobom, które są uzależnione, aby pokazać, że jesteśmy z nimi – oznajmił przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości KEP.

Miesiąc trzeźwości, obchodzony co rok w sierpniu, został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1984 roku. Kościół zachęca do całkowitej abstynencji w imię walki o trzeźwość całego narodu.

Całą rozmowę z ks. bp Tadeuszem Bronakowskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj]. 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl