fot. twitter.com/EpiskopatNews

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Czynnikiem chroniącym każdego człowieka przed nadużywaniem alkoholu jest bez wątpienia miłość

Statystyczny Polak spożywa ponad 10 litrów czystego alkoholu, to jest bardzo dużo, bo wtedy kiedy ks. kard. Stefan Wyszyński alarmował, że jest bardzo trudna sytuacja, Polacy spożywali o połowę mniej alkoholu. (…) Sytuacja w Polsce jest tragiczna – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, w audycji  „Aktualności Dnia” na antenie Radia Maryja.  

Sierpień już na dobre rozpoczęty, co oznacza, że rozpoczął się obchodzony corocznie miesiąc abstynencji. W rozmowie na antenie Radia Maryja ks. bp Tadeusz Bronakowski opowiedział o potrzebie abstynencji i walki o trzeźwość w narodzie. [czytaj więcej]

Nie da się zachować umiaru, czyli cnoty trzeźwości, jeśli nie będzie bardzo wielu abstynentów. (…) Ta wyjątkowa sytuacja w Polsce powinna nas mobilizować do ogromnej pracy w tej dziedzinie – mówił gość Radia Maryja.

Ks. bp zauważył, że w Polsce obecne jest przeświadczenie, że alkohol musi być obecny na wszystkich uroczystościach i świętach oraz o każdej porze dnia i nocy.

Wytworzyła się taka proalkoholowa mentalność. (…) To jest niezwykle groźne zwłaszcza dla rodzin, ale także dla człowieka, i dla całego narodu – tłumaczył przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.

Alkoholizm jest dużym ciężarem i zranieniem dla całej rodziny, nie tylko dla osoby uzależnionej. Według statystyk ponad milion dzieci żyje w rodzinach z problemem alkoholowym.

Żadne statystyki nie oddają ogromu cierpienia, które dotyka zwłaszcza młodzież i dzieci, które żyją w rodzinach z problemem alkoholowym. To rodzina ma również zadanie, obowiązek troski o trzeźwość swoich członków i całego naszego społeczeństwa. To w rodzinach, gdzie będzie wiele miłości, będzie mało problemów z alkoholem – wskazywał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Gość audycji „Aktualności dnia” opowiedział również o zadaniach ciążących na rządzących w drodze do trzeźwości narodu.

Ich odpowiedzialność polega na stanowieniu dobrego prawa i skuteczne jego realizowanie. Chodzi o likwidację reklam alkoholu, która przynosi ogromne zniszczenie dorosłych, ale i przede wszystkim dzieci i młodzieży. W latach 90. nie było reklamy piwa, statystyczny Polak spożywał 18 litrów piwa. Dzisiaj po tylu latach reklamy, po tylu latach oszukiwania Polaków, spożycie piwa wynosi ponad 130 litrów piwa na jednego obywatela – tłumaczył duchowny.

Ks. bp Tadeusz Bronakowski powiedział również, że „rządzący i samorządowcy muszą podjąć próbę zmniejszenia liczby punktów alkoholu” dodał, że cena alkoholu powinna być wyższa.

Przewodniczący zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych opowiadając o ks. kard. Stefanie Wyszyńskim, podkreślił, że może on być dobrym patronem i pomocą dla osób, którzy walczą o swoją trzeźwość.

Musimy zdawać sobie sprawę, że przeszedł On do historii jako jeden z największych apostołów trzeźwości. Cieszymy się w Apostolstwie Trzeźwości, że od 12 września będziemy mieli takiego wielkiego patrona – mówił gość Radia Maryja.

– Bardzo serdecznie wszystkich proszę, abyśmy czas do beatyfikacji przeżyli w sposób szczególny i wyjątkowy. Niech to będzie nie tylko sierpień – miesiąc abstynencji, ale również proponuję, abyśmy przynajmniej do beatyfikacji, złożyli taki szczególny dar miłości dla naszej Ojczyzny, poprzez zachowanie abstynencji, przynajmniej do beatyfikacji. Jeśli patrzymy na tego wielkiego Apostoła Trzeźwości, to zachęcam również na dłuższy czas – apelował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Całą rozmowę z przewodniczącym Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj