[TYLKO U NAS] Ks. bp J. Mazur SVD: Chcemy, aby dzieci odkryły skarb, jakim jest różaniec

Bł. Paulina Jaricot pięknie powiedziała: „15 węgli. Jeden płonie. Cztery-trzy zaledwie tlą się, pozostałe są zimne, ale zbierzcie je razem, a wybuchną ogniem”. To jest właściwy charakter żywego różańca – mówił w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ks. bp Jerzy Mazur SVD, ordynariusz diecezji ełckiej. W jego diecezji trwa I Kongres Różańcowy, a dziś ma miejsce wyjątkowa jego część – Stacja Dziecięca. Skupiać się ona będzie m.in. na propagowaniu modlitwy różańcowej wśród najmłodszych, poprzez przybliżanie dzieciom takich postaci jak bł. Paulina Jaricot, założycielka Róż Różańcowych.

Diecezja ełcka przeżywa I Kongres Różańcowy. Odbywa się on z okazji 30-lecia diecezji ełckiej. Ks. bp. Jerzy Mazur wyjaśnił, dlaczego akurat zdecydowano się na taką formę obchodów tego jubileuszu.

– Patronką naszej diecezji jest Matka Kościoła. Maryja w trudnych chwilach przychodziła, objawiała się i o co prosiła? „Odmawiajcie różaniec!”. Dawała koło ratunkowe, dawała broń i tarczę przeciwko złu i grzechowi. Chcemy pozytywnie odpowiedzieć na jej prośbę. Chcemy odmawiać różaniec, pragniemy odmawiać różaniec w rodzinach, w parafiach, we wspólnotach, indywidualnie. Stąd też inicjatywa, aby przeżyć I Kongres Różańcowy diecezji ełckiej – podkreślał duchowny.

W Stacji Dorosłych w Krasnymborze podczas Kongresu wzięło udział ponad dwa tys. wiernych, szczególnie z Róż Różańcowych. W modlitewnym spotkaniu wzięli też udział rodzice modlący się za dzieci.

– Natomiast 29 maja we wszystkich parafiach naszej diecezji była Stacja Kongresowa. Jednym z punktów tego programu było odmówienie czterech części różańca w każdej parafii, a intencjami były dziękczynienie za 30-lecie diecezji, za rodziny, pokój i o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne oraz do małżeństwa sakramentalnego – mówił ordynariusz diecezji ełckiej.

Z kolei dzisiaj, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, odbywa się Stacja Dziecięca Kongresu. Biorą w niej udział dzieci pierwszokomunijne, a także dzieci ze Szkolnych Kół Caritas. Nie mogło zabraknąć także Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci [czytaj więcej].

– Chcemy przeżyć u Matki Bożej Studzieniczańskiej ten wspaniały czas Kongresu Różańcowego, aby również dzieci odkryły skarb, którym jest różaniec – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Sanktuarium w Studzienicznej cenił św. Jan Paweł II, który odwiedził je w czasie swojej pielgrzymki do Polski w 1999 roku.

– Kiedy był w Ełku, na Wigrach, przypłynął do Studzienicznej z różańcem w ręku – przypomniał rozmówca Radia Maryja.

Św. Jan Paweł II był bowiem wielkim propagatorem modlitwy różańcowej. Zawsze dawał on różańce w prezencie. Podczas Stacji Dziecięcej papieska tradycja będzie kontynuowana, bowiem przewidziano wymianę różańców między wiernymi.

– Dzieci będą modlić się szczególnie za te dzieci, które ofiarowały swój różaniec, za siebie nawzajem, ale przede wszystkim będą te same intencje, które są na każdej Stacji – Dorosłych, Parafii, Dzieci czy Młodzieży – zaznaczył ks. bp Jerzy Mazur SVD.

Modlitwę i rozważanie różańcowe poprowadzi założycielka PKRD Magdalena Buczek.

Stację Dziecięcą połączono z Dniem Dziecka. Na uczestników czekać będzie wiele atrakcji, w tym rejsy statkami po Jeziorze Studzienicznym. Przygotowano także spektakl z udziałem dzieci pt. „Jak powstał różaniec?’.

– Będzie także wręczenie nagród w konkursie diecezjalnym „Odkrywamy różaniec ze św. Janem Pawłem II i bł. Pauliną Jaricot”. Chcemy też dzieciom ukazać tę wspaniałą postać – młodą dziewczynę, która jest założycielką Róż Różańcowych – od 22 maja już błogosławioną – Paulinę Jaricot, która jest tą „zapałką” wzniecającą ogień. Ona naprawdę wznieciła ogień. Najpierw założyła Dzieło rozkrzewiania wiary, które jest dzisiaj Papieskim Dziełem Rozkrzewiania Wiary, a później założyła, mając 26-27 lat, Róże Różańcowe. Pięknie powiedziała: „15 węgli. Jeden płonie. Cztery-trzy zaledwie tlą się, pozostałe są zimne. Ale zbierzcie je razem, a wybuchną ogniem”. To jest właściwy charakter żywego różańca – podkreślił duchowny.

W ramach I Kongresu Różańcowego diecezji ełckiej, 11 czerwca w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Ełku będzie miała miejsce jeszcze jedna Stacja – Stacja Młodzieży. Będzie miała ona na celu propagowanie Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca.

Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Jerzego Mazura SVD podczas Stacji Dziecięcej I Kongresu Różańcowego diecezji ełckiej będzie transmitowana od godz. 11.45 w TV Trwam.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl