Stacja dziecięca I Kongresu Różańcowego u Matki Bożej Studzieniczańskiej. M. Buczek: To świetna okazja, aby zachęcić najmłodszych do odmawiania modlitwy różańcowej
4 czerwca, w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, w Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej odbędzie się doroczne spotkanie Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. W tym roku jest ono wyjątkowe ze względu na to, że zostało połączone ze stacją dziecięcą, trwającego już I Kongresu Różańcowego diecezji ełckiej. Jak podkreśliła Magdalena Buczek, założycielka PKRD, jest to ogromna radość, że „możemy być częścią trwającego Kongresu” i – jak dodała – będzie to świetna okazja do zachęcenia najmłodszych do odmawiania modlitwy różańcowej. Transmisję z wydarzenie przeprowadzi TV Trwam oraz Radio Maryja.
Diecezja ełcka w ramach obchodów 30-lecia istnienia zorganizowała I Kongres Różańcowy. Jak wskazał ks. bp Jerzy Mazur, najbardziej zależało mu, aby podkreślić wymiar duchowy wydarzenia.
– Pragniemy angażować się w różne inicjatywy, a jedną z nich jest pozytywna odpowiedź na prośbę Maryi Matki Kościoła, patronki naszej diecezji. Maryja wypowiedziała ją w czasie objawień w Gietrzwałdzie, w Fatimie oraz w innych miejscach, gdzie zachęcała i zachęca do odmawiania różańca, do pokuty i nawracania się, dlatego pragniemy zorganizować pierwszy Kongres Różańcowy w diecezji ełckiej, którego hasłem są słowa Maryi: „Odmawiajcie różaniec”- podkreślił duchowny.
Na słowa Maryi już od 25 lat odpowiadają Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci założone przez Magdalenę Buczek. Tym bardziej nie mogło zabraknąć tej dziecięcej wspólnoty podczas stacji dziecięcej I Kongresu Różańcowego, która odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej.
– Jest to dla nas ogromna radość, że możemy być częścią Kongresu Różańcowego, jaki odbywa się w diecezji ełckiej, ponieważ przede wszystkim jesteśmy złączeni z modlitwą różańcową i to spotkanie będzie kierowane szczególnie właśnie do dzieci, do wspólnot dziecięcych, aby także zachęcić najmłodszych do modlitwy różańcowej, aby przybliżyć jeszcze bardziej wezwanie Matki Najświętszej skierowane w Fatimie, jak i w innych sanktuariach do modlitwy różańcowej, do tego, by codziennie modlić się na różańcu o pokój, o nawrócenie grzeszników – mówiła Magdalena Buczek.
Jak zaznaczył pasterz diecezji ełckiej, jest to „doskonała okazja, aby przede wszystkim pozytywnie odpowiedzieć na prośbę Maryi Matki Kościoła, patronki diecezji ełckiej, aby poderwać ludzkie serca, by nastąpiło ożywienie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca, działalności środowisk różańcowych i zainicjowanie nowych wspólnot; by zamanifestować też wartość modlitwy różańcowej, a także promować, odkrywać skarb, jakim jest różaniec.”
Założycielka PKRD odkryła to piękno modlitwy różańcowej i pokazuje na co dzień, jak je odnajdywać na nowo.
– Dla mnie modlitwa różańcowa jest ulubioną modlitwą i zajmuje bardzo ważne miejsce już od trzeciego roku życia. Każdego dnia odmawiam różaniec i nie wyobrażam sobie dnia bez tej szczególnej modlitwy, bo właśnie przez różaniec mam pewność, że Maryja mnie prowadzi; prowadzi przede wszystkim do Jezusa. Mogę także przez tę modlitwę jeszcze lepiej Go poznawać, zbliżać się do Niego, poznawać Jego życie, życie Maryi, a w tajemnicach różańcowych odkrywać to, jak ja mam postępować, jaką ja mam obierać postawę w swoim życiu z różnych doświadczeń czy radosnych, czy trudnych, bolesnych, aby zawsze wypełniać wolę Bożą i tego, czego Bóg pragnie. Dla mnie modlitwa różańcowa jest naprawdę wielkim skarbem i każdego dnia doświadczam jej mocy i tego prowadzenia przez Maryję. Widzę też owoce tej modlitwy w swoim życiu, ale także w życiu tych wszystkich, którzy należą do PKRD i w całej naszej wspólnocie – wyjaśniła.
Spotkanie u stóp Matki Bożej Studzieniczańskiej to także okazja do wyrażenia wdzięczności za dar beatyfikacji Pauliny Jaricot. To ważna postać dla obchodów I Kongresu Różańcowego, ale także dla wspólnoty skupionej wokół PKRD.
– PKRD w tym roku obchodzi 25-lecie powstania wspólnoty i w tym też roku Paulina Jaricot wstąpiła do grona błogosławionych, dlatego podczas pielgrzymki wspólnoty PKRD na Jasną Górę zostanie ogłoszona jej patronką. Dołączy do grona patronów, którzy szczególnie z nieba nas wspierają i którzy związani są z modlitwą różańcową, a od Pauliny jako od założycieli Żywego Różańca chcemy w sposób szczególny uczyć się aktywności, zapału, szerzenia modlitwy różańcowe, abyśmy nigdy nie ustali, ale mieli zawsze taką samą gorliwość i wytrwałość w modlitwie, a przy tym nie zniechęcali się trudnościami w szerzeniu modlitwy różańcowej, w zachęcaniu innych do codziennego odmawiania różańca świętego i ufam, że właśnie błogosławiona Paulina szczególnie będzie się za nami wstawiała także, jeżeli chodzi o dalszy rozwój naszej wspólnoty, abyśmy mogli trwać, rozwijać się na większą chwałę Bożą i dla radości Matki Najświętszej – wskazała Magdalena Buczek.
Punktem kulminacyjnym będzie Msza św., której przewodniczyć będzie ks. bp Jerzy Mazur. W Eucharystię uczestników wprowadzi konferencja skierowana do dzieci o wartości różańca oraz świadectwa.
Pasterz diecezji ełckiej wyraził nadzieję, że owocem Kongresu będzie wspólna modlitwa różańcowa odmawiana w gronie rodziny – przynajmniej jednej dziesiątki różańca każdego wieczoru.
– Wyznacznikiem są dla mnie słowa Jana Pawła II, które skierował w liście o różańcu: „Rodzina, która modli się zjednoczona, zjednoczoną pozostanie” – zaznaczył ks. Biskup.
Jak mówiła Magdalena Buczek, przykładem dla dzieci są zawsze najbliżsi.
– Kiedy dziecko widzi modlących się rodziców, kiedy spędza z nimi czas, kiedy towarzyszy też od początku w ich modlitwie, kiedy jeszcze samo nie potrafi może nawet mówić, czy już konkretnie odmawiać różańca, ale właśnie wpatrzone w rodziców w tę ich postawę, spontanicznie po prostu włącza się w tę modlitwę i ma w sobie ciekawość, dziecięce pragnienia, by także się modlić, aby poznawać, co to jest różaniec, uczyć się tej modlitwy i tutaj główna rola rodziców czy dziadków, aby dzieciom to umożliwić, aby byli dla dzieci przykładem modlitwy, oczywiście żeby nie było to na siłę, ale żeby wypływało z pragnienia serca tego małego dziecka. Od początku ta idea towarzyszy naszej wspólnocie, aby właśnie dzieci nie modliły się tylko same, ale żeby modliły się całą swoją rodziną, aby klękały do wspólnej modlitwy różańcowej i odmówiły tę jedną dziesiątkę. To jest tylko pięć minut. To jest tak niewiele, ale właśnie dzięki temu także dzieci uczą się systematyczności, wytrwałości w modlitwie. Oczywiście jako członkowie Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci modlimy się też w szkołach czy na podwórkach w gronie rówieśników, ale ta modlitwa wspólnie w rodzinie jest ogromnie ważna, bo jest to taki fundament, na którym też w przyszłości będzie się opierało pojęcie wiary, życie duchowe dzieci – podkreśliła założycielka PKRD.
Stacja dziecięca będzie także okazją do świętowania Dnia Dziecka, które obchodzone było 1 czerwca. Organizatorzy oprócz zadbania o duchowy wymiar spotkania, przygotowali liczne gry i zabawy. Dzieci wraz z s. Gorettą Mirecką OSB z Ełku zaprezentują również spektakl pt. „Jak powstał różaniec”.
Anita Suraj-Bagińska/radiomaryja.pl