Spotkanie PKRD w Ludźmierzu

W Ludźmierzu odbyło się dziś regionalne spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci (PKRD). Uczestnicy wydarzenia w sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej podczas wspólnej modlitwy oddawali się w opiekę Matki Bożej i zawierzali jej swoje życie przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II.

Podwórkowe Kółka Różańcowe Dzieci dzięki Magdalenie Buczek działają już od 20 lat. Także 20 lat mija od pielgrzymki św. Papieża Polaka do ludźmierskiego sanktuarium.

– Przybywamy w szczególnym roku – mija 100 lat od objawień Matki Bożej w Fatimie, a także 20 lat od powstania Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci. Świętując te jubileusze chcemy wyrazić wielką wdzięczność Maryi. Wdzięczność za to, że przychodziła w Fatimie i pozostawiła tak ważne wezwanie dla nas i dla całego świata: wezwanie do modlitwy różańcowej, pokuty i nawrócenia. Wezwanie, które cały czas jest aktualne, i na które my pragniemy odpowiadać poprzez codzienne odmawianie różańca świętego – mówiła Magdalena Buczek, założycielka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci.

Magdalena Buczek podkreśliła, że dzieci z PKRD wciąż pragną szerzyć modlitwę różańcową i zachęcać innych do tego, by wsłuchali się w wezwanie Matki Najświętszej odpowiadając na nie całym sercem.

– Za przykładem świętych dzieci fatimskich, Hiacynty i Franciszka,  pragniemy codziennie sercem, z miłością odmawiać różaniec święty i wytrwale szerzyć tę modlitwę wśród naszych najbliższych (…), aby pomagać Matce Bożej w ratowaniu świata, ratowaniu każdego człowieka – wskazała założycielka kółek różańcowych dzieci.

PKRD powstały miesiąc po wizycie św. Jana Pawła II w sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej – przypomniała Magdalena Buczek.

– W Ludźmierzu 20 lat temu był św. Jana Paweł II. Miesiąc później powstały PKRD. Św. Jan Paweł II jest patronem Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, ponieważ był honorowym członkiem naszej wspólnoty – powiedziała założycielka PKRD.

Członkowie Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci wspólnie rozważyli i odmówili I tajemnicę chwalebną różańca – Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Dzieci modliły się m.in. za Kościół, Ojczyznę, rodziny, misje, pokój na świecie, dzieci nienarodzone oraz Radio Maryja i TV Trwam.

Słowo do zgromadzonych wygłosił także ks. Jerzy Filek, proboszcz i kustosz sanktuarium w Ludźmierzu.

Na początku opisał wielki pałac z bogato zdobionymi ścianami, z którego okien sączy się ciepłe i miłe światło – przyrównując go do Nieba.  Jaki byłby pożytek z tej pięknej budowli, gdybyśmy nie mogli do niej wejść? – pytał kapłan.

– Takim pięknym pałacem jest Niebo. Dzisiaj w dzień Wniebowstąpienia Jezus wszedł do Nieba, otworzył drzwi tego Pałacu i mówi do nas wszystkich: Chodźcie! W domu Mojego Ojca jest wiele mieszkań. Dla każdego znajdzie się miejsce. Dziś dzięki Jezusowi zaglądamy do Nieba. Widzimy tam aniołów, Maryję i wielu świętych, wśród nich św. Jana Pawła II, na którego dziś szczególnie zwracamy uwagę – akcentował kustosz sanktuarium.

Ks. Jerzy Filek przywołał jeden z tekstów Papieża Polaka o modlitwie różańcowej, który wygłosił 2 maja 1987 r.

„Różaniec. Ta modlitwa jest dzisiaj dla bardzo wielu ludzi znakiem i środkiem do nawiązania najbardziej intymnej więzi z Chrystusem. W czasach trudnych, w udręczeniu, w samotności, w chorobie, w obliczu śmierci człowiek zawsze znajdował w różańcu pociechę, umocnienie i nowe siły”.

Ks. proboszcz zaznaczył, że przybyli do sanktuarium chcą zawierzyć się św. Janowi Pawłowi II nie tylko dlatego, że jest znany i bliski, ale ponieważ był wyjątkowo blisko Pana Boga.

– Nauczał nas z mądrością i mocą płynącą z Ducha Świętego (…). Jan Paweł II rozumiał człowieka i zawierzał go Panu Bogu. W takim Świętym mieć orędownika na drodze do Nieba to rzeczywiście wielki skarb – powiedział kapłan.

Na zakończenie spotkania o. Piotr Dettlaff CSsR, opiekun Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci, podziękował wszystkim zebranym za uczestnictwo w modlitewnym wydarzeniu. Zachęcił także do dalszego odmawiania różańca biorąc za wzór postać św. Papieża Polaka.

– Jan Pawła II pokazał nam, jak należy kochać Matkę Najświętszą – „Totus Tuus”. Jakże często widzimy jego samego w wielu miejscach całego świata z różańcem świętym. Jakże bardzo Matka Boża cieszy się za każdym razem, kiedy widzi ciebie i mnie z różańcem świętym. To Jan Paweł II powiedział nam, że różaniec jest skarbem, który trzeba odkryć. Uczmy się od Świętego Jana Pawła II, abyśmy ochoczym sercem brali do swoich dłoni różaniec, z wiarą i miłością przesuwali jego paciorki i tym samym pomagali Matce Najświętszej przemieniać serca nasze, naszych rodzin, ojczyzny i całego świata –  podkreślił o. Piotr Dettlaff CSsR.

Relację ze spotkania PKRD w Ludźmierzu można odsłuchać [tutaj]   

RIRM

drukuj